Radio Białystok | Wiadomości | Maszty w Lesie Bacieczki - sposób ich pomalowania wzbudza kontrowersje

Maszty w Lesie Bacieczki - sposób ich pomalowania wzbudza kontrowersje

autor: Wojciech Szubzda

11.03.2021, 07:48, akt. 14:53

Niektórym przypomina to bożonarodzeniowe lizaki, albo wzory na cyrkowych balonach. Dużo kontrowersji wśród białostockich internautów wzbudził sposób pomalowania masztów na flagi na pomniku-cmentarzu ofiar faszyzmu w białostockim Lesie Bacieczki.

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Maszty są pomalowane w biało-czerwone, ukośne i wąskie, zaledwie kilkucentymetrowe paski. Zdjęcie w Internecie udostępnił białostoczanin, miłośnik regionalnej historii Andrzej Bieluczyk. Jak mówi, kontrowersje wzbudza efekt prac, bo paski nie są równe i namalowane są pod różnym kątem.


- Na pewno nie są pomalowane zgodnie z historycznymi założeniami, które ma wojsko oraz z dobrym smakiem. Nie jest to dokładnie pomalowane, widać, że jest krzywo. Jeśli nie da się czegoś porządnie zrobić, to się maluje na jeden kolor - mówi Andrzej Bieluczyk.


Dlatego Andrzej Bieluczyk jest oburzony efektem prac remontowych w miejscu pamięci ofiar drugiej wojny światowej.


- W Lesie Bacieczkowskim jest pochowanych kilka tysięcy osób. Takie upamiętnienie byłoby śmieszne, gdyby nie to miejsce. Tu są pochowani też urzędnicy. Jest taka tradycja, że nawiązuje się do swoich przedwojennych urzędników, dlatego czy Urząd Miejski, który nadzoruje remont, nie jest zobowiązany do szacunku wobec ofiar, które tu leżą? - pyta Bieluczyk.


Białostoccy urzędnicy przyznają, że wygląd masztów odbiega od ich oczekiwań. Agnieszka Błachowska z Urzędu Miejskiego w Białymstoku mówi, że wykonawca będzie musiał zrobić poprawki.


- Maszty znajdujące się na terenie cmentarza w Lesie Bacieczki zostały pomalowane w listopadzie w ramach prac związanych z renowacją ogrodzenia tego obiektu. Ponieważ efekt nie spełnia naszych oczekiwań, podczas odbioru prac zobowiązaliśmy wykonawcę do przemalowania masztów. Prace te zostaną wykonane wiosną, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - mówi Agnieszka Błachowska.


Pomnik w Lesie Bacieczkowskim powstał w miejscu straceń i zbiorowej mogiły. Właśnie tam w trakcie drugiej wojny światowej Niemcy rozstrzelali od dwóch do trzech tysięcy mieszkańców Białegostoku i regionu.

| red: maj, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w Białymstoku

14.07.2019, 12:18

W Lesie Bacieczkowskim w Białymstoku odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu.


W Lesie Bacieczkowskim upamiętniono ofiary II wojny światowej

30.08.2018, 17:46

Dwa dni przed rocznicą wybuchu II wojny światowej przypomnieli tragiczne losy mieszkańców Podlasia i Polski. Mieszkańcy Białegostoku, harcerze, księża i rekonstruktorzy oddali hołd ofiarom niemieckiego i sowieckiego totalitaryzmu w okresie II wojny światowej.





ZNAJDŹ NAS





Osyda - koncert live w Polskim Radiu Białystok














źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok