Radio Białystok | Wiadomości | "Pod biało-czerwoną" - gmina Stawiski z najlepszym wynikiem w kraju
To najlepszy wynik w Polsce - 3752 mieszkańców gminy Stawiski poparło pomysł otrzymania od premiera Mateusza Morawieckiego masztu z flagą narodową.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Początkowo chodziło tylko o zdobycie wymaganych stu głosów poparcia, ale potem samorząd postanowił zawalczyć o "premię" - Prezes Rady Ministrów obiecał, że weźmie udział w uroczystym przekazaniu masztu z biało-czerwoną w trzech gminach w Polsce, w których największa proporcjonalnie liczba mieszkańców poprze pomysł tej kampanii.
W akcje zbierania podpisów mieszkańców zaangażowały się wszystkie placówki i instytucje samorządowe, czego efektem jest najlepszy wynik w kraju - projekt poparło ponad 60% wszystkich mieszkańców gminy.
Aby otrzymać maszt z flagą od premiera w ramach kampanii "Pod biało-czerwoną" w małych gminach wystarczyły głosy 100 mieszkańców, w większych (ponad 20 tys. mieszkańców) - 500, a w tych liczących ponad 100 tys. mieszkańców - 1 tys.
W województwie podlaskim na drugim miejscu pod względem frekwencji głosujących uplasowały się Sejny, a na trzecim Ciechanowiec. Natomiast jeżeli chodzi o bezwzględną liczbę oddanych głosów, to za bezkonkurencyjnymi Stawiskami uplasowały się Łapy (1099 głosów i 10. miejsce pod tym względem w Polsce) i Białystok (1026 głosów i miejsce 12 w kraju).
Akcję zbierania głosów poparcia od mieszkańców w kampanii "Pod biało-czerwoną" wydłużono - na prośbę niektórych samorządów, jak twierdzi Kancelaria PRM - do 31 grudnia.
To forma upamiętnienia Bitwy Warszawskiej z 1920 roku i promowania postaw patriotycznych. W ramach akcji "Pod biało-czerwoną" w każdej gminie w Polsce miałyby pojawić się maszty z flagą państwową. Potrzebna jest jednak internetowa zbiórka podpisów. A ta kończy się w środę (11.11) o północy.
Nie ma wielkich uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przemówień czy spotkań z kombatantami. Wyjątkowo skromne są w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem. Wszystko przez ograniczenia związane z pandemią.
Miasto zdobyło już niezbędną liczbę głosów.
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto jest obchodzone na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.