Radio Białystok | Wiadomości | Dwa podlaskie samorządy otrzymały specjalne urządzenia do pomiaru jakości powietrza
Specjalne urządzenia do pomiaru jakości powietrza otrzymały w czwartek (06.05) od Polskiej Spółki Gazownictwa dwa podlaskie samorządy.
Niebawem mieszkańcy powiatu siemiatyckiego i Grajewa będą mogli obserwować ich wyniki na specjalnych tablicach, ale nie tylko. Jak powiedział dyrektor białostockiego oddziału PSG Grzegorz Mackiewicz, to jest kolejny krok aby promować czyste powietrze i przyłączanie się do sieci gazowniczej.
Urządzenia mają tym samym zachęcać kolejnych mieszkańców do rezygnacji z tzw. kopciuchów. Do tej pory rozdano 24 takie tablice.
Tablica wyświetla pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz temperaturę odczuwalną. Takie urządzenie jest wyposażone w specjalny czujnik, który jest umieszczony na zewnątrz, ale dodatkowo w tej edycji dajemy czujnik, który można umieścić wewnątrz budynku i wtedy możemy to monitorować, również poprzez stronę internetową
- mówi kierownik projektu "Przyłącz się, bo liczy się każdy oddech" Agnieszka Chmielarz.
Jak powiedział poseł Jarosław Zieliński, bardzo cenna jest współpraca spółki z samorządami w zabieganiu o czyste powietrze, a jej efekty widać w Podlaskiem.
Z 21 proc. przed czterema laty mieszkańców województwa, którzy mogli korzystać z gazu, mamy dzisiaj 32 proc. Chcę PSG podziękować nie tylko za promocję czystego powietrza, nie tylko za te urządzenia, ale także za działanie na rzecz podłączania kolejnych miejscowości, gmin, miast. Proces obecnej gazyfikacji można porównać do powojennej elektryfikacji
- podsumował Jarosław Zieliński.
Jak zaznaczył starosta siemiatycki Marek Bobel, sam jest bardzo ciekaw wyników pomiarów w Siemiatyczach, bo mimo postępującego procesu gazyfikacji, wciąż duży procent stanowią kopciuchy. Jednak, co widać przy wydawaniu pozwoleń budowlanych, zainteresowanie ekologicznymi źródłami energii rośnie.Urządzenie będzie zamontowane na budynku starostwa.
W Grajewie podobne urządzenie już jest, natomiast jak mówił burmistrz Dariusz Latarowski, te będzie dedykowane mieszkańcom, może też pełnić funkcję edukacyjną.
Wyniki pomiarów będzie można także obserwować nie wychodząc z domów. Będą dostępne online.