Radio Białystok | Wiadomości | Radni Białegostoku zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie uchwały antysmogowej
To działanie dla dobra nas wszystkich. Tak m.in. autorzy stanowiska do zarządu i radnych sejmiku województwa podlaskiego argumentowali konieczność jego przyjęcia. Radni Białegostoku zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie uchwały antysmogowej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
To działanie dla dobra nas wszystkich. Tak m.in. autorzy stanowiska do zarządu i radnych sejmiku województwa podlaskiego argumentowali konieczność jego przyjęcia. Radni Białegostoku zaapelowali o jak najszybsze przyjęcie uchwały antysmogowej.
W skrócie można powiedzieć, że uchwała antysmogowa reguluje co można spalać i w czym można spalać, by powietrze było czystsze.
Stąd stanowisko - mówi jego współautor radny Maciej Biernacki: "jeżeli województwo przyjmie taki dokument, to samorządom będzie łatwiej kształtować politykę antysmogową na swoim terenie".
Bo - jak czytamy w stanowisku: "zły stan powietrza nie jest problemem jedynie mieszkańców Białegostoku, ale występuje we wszystkich dużych i małych miejscowościach regionu, gdzie wciąż używa się przestarzałych źródeł ciepła".
Zdajemy sobie sprawę, że jakość powietrza powinna być lepsza. Trzeba jednak podkreślić, że podjęcie uchwały antysmogowej to nie tylko dodatkowe możliwości, ale również konkretne skutki ekonomiczne i społeczne, dlatego też decyzja o rozpoczęciu prac zostanie podjęta po przeanalizowaniu jej wszystkich potencjalnych skutków. Obecny zarząd województwa podlaskiego przyznał w ostatnich dwóch latach 94 gminom około 266 milionów złotych na działania związane z poprawą jakości powietrza, czyli np. na odnawialne źródła energii i na transport niskoemisyjny - mówi rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego - Izabela Smaczna-Jórczykowska.
Chcą by ich wynalazek regularnie badał powietrze i zachęcał mieszkańców do dbania o jego jakość. Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej stworzyli smogowy łazik - EV-Wozduch 1.
Sytuacja z jakością powietrza w Białymstoku nie jest dobra, przede wszystkim na osiedlach domów jednorodzinnych. Tak uważają działacze Ruchu "Polska 2050", którzy zainaugurowali w środę (11.03) akcję"Mniej truję".
Urządzenia pojawiły się m.in. na budynkach przy Wojska Polskiego, Strażackiej i Wileńskiej.
Podlaskie jest jednym z ostatnich dwóch regionów, w których nie ma uchwały antysmogowej. Takie przepisy nie obowiązują jeszcze tylko w województwie warmińsko-mazurskim.
Chociaż wydaje się, że rośnie świadomość społeczna dotycząca smogu, to Polacy niechętnie wymieniają w swoich domach źródła ciepła na ekologiczne. W większości miast, także w Białymstoku, likwidacja "kopciuchów" przebiega w tempie pozostawiającym wiele do życzenia.