Radio Białystok | Wiadomości | "Lalka" i "Ziemia obiecana" na maturze z języka polskiego. Zobacz arkusze
Na początek język polski, a kolejno matematyka i język obcy – we wtorek (4.05) rozpoczęły się matury. Prawie 370 tysięcy osób w całym kraju, w tym około 9 tysięcy w województwie podlaskim, zmaga się z egzaminem dojrzałości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Do egzaminów przystępują m.in. licealiści, którzy niemal połowę swojej trzyletniej edukacji w szkole ponadpodstawowej realizowali zdalnie.
Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mieli wybór między napisaniem rozprawki na jeden z dwóch podanych tematów, a analizą tekstu poetyckiego.
Temat rozprawki brzmiał następująco: "Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągniecie zamierzonego celu?" Pracę trzeba napisać, odwołując się właśnie do "Lalki". Drugi temat dotyczył "Ziemi obiecanej" Władysława Reymonta. Nawiązując do tego utworu, zdający rozwijali temat: "miasto - przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?".
"Musieli oni przejść swego rodzaju przyspieszony kurs odpowiedzialności i samodyscypliny" - mówi wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski.
Kilkanaście miesięcy nauki zdalnej na pewno nie ułatwiało im przygotowania do matury. Wymagało to od nich ogromnej samodzielności. Można powiedzieć, że to taki przyspieszony trochę egzamin dojrzałości, bo od ich dojrzałości, od tego jak sami byli w stanie się zmobilizować, będą zależały wyniki tego egzaminu - mówi wiceminister edukacji.
W związku z pandemią koronawirusa nie będzie egzaminów ustnych. Maturzyści muszą zdać trzy przedmioty obowiązkowe.
Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika jednak, że zdecydowana większość zdecydowała się też zdawać przedmioty dodatkowe, wymagane w rekrutacji na studia.
Nie warto się już za dużo uczyć. Maturzyści powinni wykorzystać ten długi majowy weekend na relaks i odpoczynek - radzą specjaliści.
Tegoroczna matura będzie prawdziwym sprawdzianem dojrzałości uczniów od blisko roku zamkniętych w domach, często zdanych w dużej mierze tylko na siebie.
To drugi rok z rzędu bez wspólnych uroczystości na zakończenie roku szkolnego.
Z powodu trwającej pandemii wciąż trudno o bezpośrednie spotkania z ekspertami - dlatego Uniwersytet w Białymstoku przygotował przyszłym maturzystom serię filmów z poradami dotyczącymi nadchodzącego egzaminu dojrzałości.
Politechnika Białostocka ma już niemal całkowicie sfeminizowane kierunki, ale nadal są też i takie, na których studentki są rzadkością. Po raz 19 największa podlaska uczelnia techniczna w regionie weźmie udział w ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na politechniki!".