Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Matura w cieniu pandemii - jak sobie radzić ze stresem
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tegoroczna matura będzie prawdziwym sprawdzianem dojrzałości uczniów od blisko roku zamkniętych w domach, często zdanych w dużej mierze tylko na siebie. Zdawanie tego ważnego egzaminu wymaga od nich zdecydowanie większej odpowiedzialności, niż było to w latach poprzednich. Jak to udźwignąć? Jak sobie poradzić z maturalnym stresem?
W audycji też o pozostałych uczniach, którzy po blisko roku zdalnego wracają do nauczania stacjonarnego.
Gość Izy Serafin:
- dr Marcin Kolemba - psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
Kolejne badania potwierdzają, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to u nas norma. Według raportu „Łączy nas zdrowie” blisko 60 procent Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków lub oczekiwania pracodawcy.
Mają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie. Są lojalni i odpowiedzialni, wydają się cenni i pożądani na rynku pracy, więc dlaczego mają problem ze znalezieniem zatrudnienia? To tzw. silversi - osoby 50 lub 55 plus - nazywani tak (dość stereotypowo) ze względu na siwe włosy.
Jeszcze kilka lat temu korzystanie z pomocy psychologa czy psychoterapeuty było uważane za oznakę słabości. Dziś jest bardziej powszechne, bo jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że w sytuacjach kryzysowych warto tego wsparcia jednak poszukać.
Czy przysłowie "Obyś cudze dzieci uczył" jest nadal aktualne? Większość nauczycieli deklaruje, że ich zawód to pasja i mają poczucie misji, ale są też przepracowani, zestresowani i wielu z nich dopada wypalenie.
Odwlekanie w czasie czynności, które uznajemy za nieprzyjemne. Czasem to rzeczy banalne, jak sprzątanie czy zakupy, a czasem poważniejsze sprawy - np. unikanie podejmowania decyzji, niechęć do skonfrontowania się z jakąś trudną sytuacją. Prokrastynacja - według ostatnich badań - może dotykać około 1/4 społeczeństwa.
W polskich szkołach jest coraz mniej wypadków, ale coraz więcej hejtu - pokazuje to najnowszy raport rankomat.pl. Stąd skierowane do rodziców na początku roku szkolnego propozycje ubezpieczenia uczniów od hejtu. Czy i co można z tym zrobić, czyli jak skutecznie walczyć z hejtem?
Wypalenie zawodowe - ten problem dotyka coraz większej grupy nauczycieli, nawet tych z krótkim stażem. Tak wynika z wielu badań i ubiegłorocznego raportu na temat dobrostanu nauczycieli.
Wrzesień to w wielu domach bardzo trudny okres - np. wtedy, gdy nasze dziecko po raz pierwszy jest posyłane do żłobka czy przedszkola.
To na pewno nie są łatwe chwile w życiu uczniów i ich rodziców, ale też nauczycieli. Trzeba przestawić się z trybu wakacyjnego i wdrożyć do obowiązków związanych ze szkołą czy pracą.
Prowadzący:
Iza Serafin