Radio Białystok | Magazyny | Akademia życia | Matura w cieniu pandemii - jak sobie radzić ze stresem
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Tegoroczna matura będzie prawdziwym sprawdzianem dojrzałości uczniów od blisko roku zamkniętych w domach, często zdanych w dużej mierze tylko na siebie. Zdawanie tego ważnego egzaminu wymaga od nich zdecydowanie większej odpowiedzialności, niż było to w latach poprzednich. Jak to udźwignąć? Jak sobie poradzić z maturalnym stresem?
W audycji też o pozostałych uczniach, którzy po blisko roku zdalnego wracają do nauczania stacjonarnego.
Gość Izy Serafin:
- dr Marcin Kolemba - psycholog z Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku
Każdy z nas pewnie w życiu nie raz czuł się bezradny wobec rożnych sytuacji. Po prostu nie wiemy co robić, ogarnia nas taka niemoc, że nie potrafimy myśleć i podejmować jakichkolwiek decyzji. To się zdarza i to wcale nierzadko.
To jedna z ważniejszych kompetencji, bardzo pożądana, ale jednocześnie trudna do opanowania. Chodzi o asertywność, którą wiele osób rozumie jako umiejętność odmawiania. To jednak nie jest do końca prawda.
Przed nami piękne święta Bożego Narodzenia. Jak nie "zajeździć się" w trakcie przygotowań do świąt oraz jak odnaleźć ich prawdziwy sens?
Białystok dobrze wypada pod względem obiektów sportowych, ale brakuje miejsc do swobodnej realizacji np. pasji artystycznych i networkingu osób o zainteresowaniach innych niż sportowe. Tak wynika z badań, które przeprowadzili uczestnicy tegorocznej edycji projektu "Rada Uzdolnionych 4Z" w Fundacji Uzdolnieni.
Jak wygląda życie seniora, co zrobić, żeby je uprzyjemnić, a także o tym, co w życiu najważniejsze.
To fundament, na którym wszystko się buduje. Właśnie w rodzinie uczymy się miłości, szacunku, zaufania, to tam przekazywane są tam różne wartości, tam zdobywamy wiedzę uczymy się nawiązywania i pielęgnowania relacji międzyludzkich. Dlatego jeśli w tej rodzinie nie dzieje się dobrze, coś pęka, to wszystko odbija się na dzieciach i potem rzutuje na całe ich życie.
Coraz krótsze dni, mało słońca i dżdżysta przeważnie pogoda nie mogą nastrajać optymistycznie. Stąd u wielu z nas pojawia się przygnębienie, smutek, czasami nadmierna płaczliwość, bezsenność, a co za tym idzie rozdrażnienie i utrata energii.
Czym jest przemoc wobec dzieci, jak wpływa na całe życie tego krzywdzonego w dzieciństwie człowieka i wreszcie - jak na to reagować - o tym Iza Serafin ze swoimi gośćmi z Centrum Pomocy Dzieciom rozmawiała w "Akademii Życia".
Kolejne badania potwierdzają, że Polacy nie potrafią odpoczywać. Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to u nas norma. Według raportu „Łączy nas zdrowie” blisko 60 procent Polaków pracuje wieczorami lub w dni wolne. Głównie przez nadmiar obowiązków lub oczekiwania pracodawcy.
Prowadzący:
Iza Serafin