Radio Białystok | Wiadomości | Białostockiego samorządu nie stać na ulgi dla restauratorów - uważa Krzysztof Truskolaski
Białegostoku nie stać na zwolnienie z opłat niektórych restauratorów. Tak uważa podlaski poseł Koalicji Obywatelskiej - Krzysztof Truskolaski.
Mówił w piątek (30.04) o tym w związku z wnioskiem niezależnego radnego Macieja Biernackiego, który zaproponował, by opłata za teren pod ogródki gastronomiczne wynosiła grosz za metr kwadratowy, a nie 50 groszy.
Zdaniem posła może tak się stać, ale pod warunkiem, że zapłaci za to rząd. Stąd interpelacja do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o rekompensatę.
Bez tego wsparcia tych proponowanych symbolicznych opłat nie będzie, ale jeżeli będzie gotowość rządu, by to wesprzeć, to jesteśmy w stanie przygotować nową uchwałę i szybko ją przyjąć - mówi przewodniczący białostockiej Rady Miasta Łukasz Prokorym.
W miniony wtorek (27.04) radny Maciej Biernacki zgłosił poprawkę do uchwały, by obniżyć opłatę za metr kwadratowy terenu pod ogródki gastronomiczne do grosza. 14 radnych KO zagłosowało przeciw poprawce, 12 z PiS-u za jej przyjęciem. Dwa głosy radnych niezależnych spowodowały, że w głosowaniu był remis. To na ten moment oznacza, że opłata będzie taka sama jak w ubiegłym roku - 50 groszy za metr kwadratowy, czyli o połowę mniej niż w 2019 roku. To też oznacza, że do budżetu miasta wpłynie około 200 tysięcy złotych.
Na ten moment ogródki gastronomiczne w Białymstoku chce otworzyć około 40 przedsiębiorców.
Choć była propozycja całkowitego zwolnienia z opłat, później ustalenia stawki na grosz za metr kwadratowy, to jednak tych planów nie uda się wprowadzić w życie. Restauratorzy, którzy w Białymstoku ustawią w tym roku ogródki gastronomiczne będą płacić tyle, co w poprzednim sezonie.
Restauratorzy są przygotowani, czekają jedynie na zmianę przepisów. Pod koniec kwietnia zazwyczaj zaczynał się sezon na ogródki gastronomiczne w centrum Białegostoku. Ze względu na epidemię wciąż są one nieczynne.
Radni Białegostoku zdecydowali w poniedziałek (25.05), że będą obowiązywały niższe o połowę stawki za zajęcie terenu miejskiego pod ogródki gastronomiczne. Restauratorzy będą płacić 50 groszy za metr kwadratowy ogródka.