Radio Białystok | Wiadomości | Na Starym Rynku w Łomży powinno być więcej zieleni - to rekomendacja wojewódzkiej konserwator zabytków
Jeszcze więcej zieleni i inny sposób ekspozycji odsłoniętych reliktów ratusza – to najnowsze rekomendacje podlaskiej konserwator zabytków dotyczące Starego Rynku w Łomży.
Prof. Małgorzata Dajnowicz uważa, że zieleń powinna obejmować całe wnętrze rewitalizowanego placu przed ratuszem. Powinna być też gęstsza niż przewiduje to obecny projekt.
- Jest to rozwiązanie stosowane na rynkach mazowieckich od końca XIX wieku i rozpowszechnione w pierwszej połowie XX wieku. Tego typu nasadzenia występowały na Starym Rynku od lat 50. XX wieku, zostały zachowane podczas przebudowy w latach 90. XX wieku - przypomina wojewódzka podlaska konserwator zabytków.
Radzi, żeby władze miasta zrezygnowały z kubaturowych gazonów na drzewa, które zajmują zbyt dużo miejsca i zamiast tego rozważyły założenie trawników oraz rabat kwiatowych z ozdobnymi drzewami.
Jeśli chodzi o odsłonięte podczas prac archeologicznych pozostałości średniowiecznego ratusza, to - zdaniem konserwator - powinny być one udostępnione w sposób mniej inwazyjny.
- Ekspozycja zabytku archeologicznego kosztem samego zabytku jest niezgodna z zasadami ochrony konserwatorskiej - uzasadnia prof. Małgorzata Dajnowicz.
To kolejne poprawki Starym Rynku w Łomży, które zasugerowała prof. Małgorzata Dajnowicz. Wcześniej już rekomendowała większą ilość zieleni na placu, na którym przewidywano tylko pojedynczo rosnące drzewa i przenośne donice z kwiatami.
Fontanna, wyeksponowany pod szkłem fragment średniowiecznego ratusza i obrys jego całości oraz wydzielone miejsce pod pomnik księcia Janusza I – to główne elementy, które powstaną na Starym Rynku w Łomży.
Wyeksponowanie fragmentów najciekawszych odkryć archeologicznych zakłada tzw. projekt zamienny zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.
Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.