Radio Białystok | Wiadomości | Na Starym Rynku w Łomży będą wyeksponowane odkrycia archeologiczne
Wyeksponowanie fragmentów najciekawszych odkryć archeologicznych zakłada tzw. projekt zamienny zagospodarowania Starego Rynku w Łomży.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Podczas przygotowań do rewitalizacji głównego miejskiego placu przed ratuszem, natrafiono m.in. na pozostałości średniowiecznej zabudowy. W wyniku konsultacji z konserwatorem zabytków, archeologiem, historykami i mieszkańcami ustalono, że część z odkryć powinna pozostać widoczna i świadczyć o wielowiekowej historii miasta.
Do częściowego wyeksponowania pod szkłem wytypowano fragment fundamentów średniowiecznego ratusza, wieży z wyłożoną cegłami posadzką i sąsiadującej z nią oberży. Kratownica przykryje także jedną z odkopanych na rynku studzien.
M.in. na wniosek Podlaskiego Konserwatora Zabytków, na Starym Rynku będzie także więcej zieleni – w sąsiedztwie istniejących już klombów wydzielone zostaną niewielkie trawniki z nasadzeniami drzew. Poza tym, nie zrezygnowano z elementów istniejących w pierwotnym planie – granitowej nawierzchni, cokołu pod planowany pomnik księcia Janusza I i okazałej fontanny.
Stary Rynek po renowacji ma być także miejscem spotkań, uroczystości i imprez miejskich, w związku z czym zarezerwowano na nim miejsce dla przenośnej sceny. Wszystkie prace mają zakończyć się w czerwcu przyszłego roku.
Już niebawem ruch kołowy wróci na kilka remontowanych ulic w starej części miasta – zapowiada łomżyński Ratusz.
Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.
Jak powinien wyglądać Stary Rynek w Łomży po rewitalizacji? Władze miasta w poniedziałek (27.07) rozmawiały o tym z mieszkańcami.