Radio Białystok | Wiadomości | Wiadomo jak będzie wyglądał po rewitalizacji Stary Rynek w Łomży
Fontanna, wyeksponowany pod szkłem fragment średniowiecznego ratusza i obrys jego całości oraz wydzielone miejsce pod pomnik księcia Janusza I – to główne elementy, które powstaną na Starym Rynku w Łomży.
Po zebraniu opinii mieszkańców i wskazówek konserwatora zabytków, projektant kończy tworzyć tzw. projekt zamienny – zdradził zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki.
Wprowadzenie zmian było konieczne po tym, jak archeolodzy odkryli pod placem cenne historycznie pozostałości z okresu początków miasta i uznano, że należy je wyeksponować. Co warto pokazać, doradziła Wojewódzki Konserwator Zabytków, która także zaapelowała, by na rynku przed ratuszem było także więcej zieleni. Władze Łomży chcą by poza trawnikami okalającymi rynek, były też donice, które w razie potrzeby można będzie przemieszczać, odsłaniając większą przestrzeń placu.
Wprowadzane poprawki wymusiły z kolei zaprojektowanie dodatkowych sieci wodociągowej do nawadniania terenów zielonych i elektrycznej do podświetlenia wyeksponowanych zabytków.
Wszystkie zmiany spowodowały zaś, że rewitalizacji placu przed łomżyńskim ratuszem nie uda się zakończyć, jak planowano, do końca czerwca, ale do końca roku 2021 – przewiduje Andrzej Garlicki.
Do końca stycznia władze Łomży czekają na opinie mieszkańców, jak powinien zmienić się Park im. Jakuba Wagi. Założony w połowie XIX w. ogród spacerowy to najstarsze w mieście tereny zielone.
Od 2 do 20 listopada mieszkańcy Łomży mogą głosować na zadania przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Ostateczna lista zgłoszonych i zaakceptowanych propozycji obejmuje 32 pomysły.
Do połowy sierpnia mieszkańcy Łomży mogą zgłaszać propozycje dotyczące sposobów i możliwości wyeksponowania odkrytych reliktów archeologicznych na Starym Rynku. Podczas prac odkryto m.in. pozostałości po kramach kupieckich, fundamenty starego ratusza i studnie.