Radio Białystok | Wiadomości | Pierwszy w kraju punkt szczepień drive-thru już działa
- Dzisiaj ruszają pierwsze punkty drive-thru. Kolejne punkty będą sukcesywnie uruchamiać szczepienia w tej formule - mówił na konferencji pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Pierwszy punkt szczepień drive-thru znajduje się w Mińsku Mazowieckim. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach resortu zdrowia, punkty drive-thru powinny być zlokalizowane w miejscach z odpowiednio dużą powierzchnią na parkingi dla pojazdów, tak żeby każdemu pacjentowi zapewnić swobodne warunki do przemieszczania się i parkowania na poszczególnych etapach procesu szczepienia.
Według wytycznych po zaszczepieniu pacjent odjeżdża na parking "poszczepienny" - kierowca powinien czekać minimum 20 min. przed opuszczeniem punktu.
- Za organizację punktu szczepień jest odpowiedzialny punkt prowadzący działalność leczniczą, który go organizuje. Jestem przekonany, że każdy z punktów drive-thru, który jest lub będzie w kolejnych dniach i tygodniach uruchamiany, będzie zorganizowany w taki sposób, że również nad tym będą czuwać pracownicy punktów - mówił szef KPRM zapytany o ewentualne kontrole czasu pozostawania pacjentów na parkingu po szczepieniach.
Jak podkreślił Dworczyk, "znakomita większość pacjentów jest rozsądna i podchodzi do takich sytuacji w sposób roztropny".
Szef KPRM na konferencji poinformował też, że przekroczono liczbę 8,2 mln podanych dawek szczepionek na COVID-19. Liczba osób nowo zarejestrowanych do szczepienia na konkretny termin zbliża się do 900 tys. Mówił też, że zakwalifikowano 471 nowych punktów szczepień, które dołączą do ponad 6,5 tys. punktów już działających.
Minister @michaldworczyk w #KPRM: Napłynęło sporo zgłoszeń z samorządów. Zgłoszenia były weryfikowane z @NFZ_Centrala. Ostatecznie pozytywnie zweryfikowano te, które spełniają wszystkie kryteria i wymagania. Zakwalifikowano 471 nowych punktów, które dołącza do 6500 punktów. pic.twitter.com/KXr7hgM3IJ
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 15, 2021
- W poniedziałek ruszą w pilotażu punkty szczepień powszechnych. Najpierw 16 punktów - w każdym województwie po jednym punkcie. Przypomnę, że to są punkty, w których wydajność szczepień w miejscowościach do 50 tys. to jest minimum 200 szczepień dziennie. W większych miejscowościach powyżej 50 tys. takie punkty muszą mieć co najmniej 0,5 tys. dziennie szczepień wykonywanych - podkreślił Michał Dworczyk.