Radio Białystok | Wiadomości | Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej po szczepieniu jest bardzo niskie - przypomina prof. Marcin Moniuszko
Rząd zapowiada przyspieszenie systemu szczepień. Więcej specjalistów będzie kierować na szczepienia i je wykonywać. Wśród nich mają być farmaceuci, fizjoterapeuci i położne.
Dodatkowo będzie nowa ankieta dla pacjentów, która powinna wykazać czy w danym przypadku przed szczepieniem niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Tymczasem specjaliści apelują o szczepienie się, bo jest to najskuteczniejszy sposób walki z pandemią.
Powikłania poszczepienne są bardzo rzadkie
Prorektor do spraw nauki i rozwoju Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku profesor Marcin Moniuszko podkreśla, że powikłania poszczepienne związane z reakcjami anafilaktycznymi są na szczęście bardzo rzadkie.
Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, reakcji anafilaktycznej jest bardzo niskie. Takie sytuacje zdarzają się w jednym przypadku na 100 000 szczepień. Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 choroby COVID-19 jest zdecydowanie większe niż jakiekolwiek ryzyko związane z wystąpieniem reakcji alergicznej, czy anafilaktycznej po zaszczepieniu się przeciwko tej chorobie
- wyjaśnia prof. Marcin Moniuszko.
O wiele większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych może wystąpić po zażyciu wielu innych preparatów - dodaje profesor Marcin Moniuszko.
O wiele większe ryzyko towarzyszy przyjmowaniu szeregu bardzo popularnych, chociażby niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które tak szeroko są dostępne w wielu sklepach. W przypadku takich leków przeciwbólowych czy antybiotyków to ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, reakcji anafilaktycznej jest zdecydowanie wyższe niż w przypadku przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19
- mówi profesor Marcin Moniuszko.
Swoje obawy warto skonsultować z alergologiem
Kierownik Kliniki Alergologii i Chorób Wewnętrznych USK w Białymstoku Marcin Moniuszko dodaje, że jeśli zdarzały się reakcje anafilaktyczne po lekach, to warto skonsultować to z alergologiem, który oceni na ile obawy przed przyjęciem szczepionki są uzasadnione.
W nielicznych naprawdę uzasadnionych sytuacjach już skonsultowanych przez alergologa, pomocą będzie starała się służyć Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych, która w tych naprawdę wyjątkowych sytuacjach będzie proponować ewentualnie wykonanie specjalistycznej diagnostyki testowej, która pozwoli potwierdzić lub wykluczyć obawy związane z podejrzewanym uczuleniem na składniki szczepionek, które obecnie są stosowane w Polsce
- dodaje profesor Marcin Moniuszko.
W naszym kraju dostępne są szczepionki Pfizera, Moderny i AstraZeneki. W środę ma dotrzeć pierwsza dostawa 120 tysięcy dawek firmy Johnson&Johnson.