Radio Białystok | Wiadomości | Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku ma na wyposażeniu motokaretkę
Od 15 maja Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku będzie wykorzystywać w pomocy pacjentom motocykl ratunkowy.
Ratownik na motocyklu będzie mógł szybciej dotrzeć w trudnodostępne miejsce niż klasyczna karetka i udzielić pomocy potrzebującemu. W czwartek (15.04) kluczyki do tej motokaretki przekazał przedstawicielom pogotowia ratunkowego prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
To pierwszy motocykl ratunkowy w mieście. Zanim będzie używany w wyjazdach do pacjentów, przez miesiąc będą go testować ratownicy medyczni.
Motocykl został sfinansowany z budżetu obywatelskiego Białegostoku z 2020 r. Wraz z wyposażeniem ratunkowym i kilkoma kombinezonami dla ratowników kosztował 105 tys. zł. Prezydent przypomniał, że projekt zakupu motokaretki w ramach budżetu obywatelskiego poparło ponad 2,5 tys. osób.
(Motocykl) będzie pełnił funkcję karetki w tych miejscach, w które trzeba będzie szybko dojechać, które będą na przykład niedostępne dla samochodu, jakieś ostępy leśne, czy gdzieś, gdzie będzie zablokowany dojazd np. samochodem, a takie miejsca i sytuacje mogą się zdarzać, więc motocykl po prostu potrzebuje dużo mniej miejsca - mówił prezydent.
Dodał, że ratownik, który dojedzie na motocyklu, będzie mógł udzielić pierwszej, niezbędnej pomocy do czasu przyjazdu tradycyjnej karetki pogotowia.
Myślę, że wiele osób dzięki temu po prostu przeżyje, bo można będzie właśnie zabezpieczyć rannego do przyjazdu karetki, która będzie już wyposażona pełniej - mówił Truskolaski.
Zaznaczył, że ważne przy tym są również umiejętności ratowników, choć najważniejszy jest czas udzielenia pomocy. Podkreślał, że wszystko w trosce o zdrowie i życie mieszkańców, bo są najważniejsze, dlatego miasto wspiera pogotowie.
Ratownik Łukasz Szymaniuk, który odebrał kluczyki do motocykla ratunkowego powiedział, że doświadczeń innych ratowników w kraju, używających w swojej pracy motocykli wynika, że właśnie dzięki motocyklowi czas dojazdu do pacjenta jest o połowę krótszy niż tradycyjnej karetki. Poinformował, że on i jego kilku kolegów ratowników będą jeździć motokaretką do najpilniejszych przypadków, gdy osoby wymagają pomocy natychmiast.
Wyposażenie medyczne motoambulansu znajduje się w zamocowanych skrzyneczkach. Jest tam m.in przenośny defibrylator, respirator, wenflony, szyby do usztywniania, kołnierze ortopedyczne, rurki do intubacji, nie ma jedynie noszy - poinformował wicedyrektor WSPR dr Mirosław Rybałtowski. Motocykl ma też dźwiękowy sygnał, taki jak zwykła karetka. Kupiono też urządzenia do komunikacji.
Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku podlega samorządowi województwa podlaskiego. Wicedyrektor Rybałtowski poinformował, że w 2021 r. będzie ogłoszony przetarg na zakup karetki neonatologicznej, która również będzie kupiona w ramach projektu z budżetu obywatelskiego miasta. Już wcześniej prezydent i dyrektor stacji podpisali stosowną umowę w tej sprawie.