Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku raz w tygodniu będzie działał mobilny punkt pomocy natychmiastowej
W centrum Białegostoku będzie działał do końca roku mobilny punkt pomocy natychmiastowej. Raz w tygodniu przy Rynku Kościuszki stanie karetka, gdzie będzie można uzyskać np. podstawową pomoc przedmedyczną, odzież czy żywność. Miasto przeznaczyło na projekt 30 tys. zł.
Samorząd rozstrzygnął konkurs na realizację zadań publicznych z zakresu pomocy społecznej. Jednym z nich jest prowadzenie punktu pomocy natychmiastowej dla mieszkańców Białegostoku w trudnej sytuacji życiowej. Zgłosiły się trzy organizacje pozarządowe, wybór padł na ofertę działającej w mieście fundacji Spe Salvi, która dostanie 30 tys. zł dotacji.
Dzięki niej, od przyszłego tygodnia do końca roku fundacja prowadzić będzie mobilny punkt pomocy natychmiastowej. W każdy czwartek w godz. 18:00-20:00 na Rynku Kościuszki niedaleko fontanny, czyli w ścisłym centrum miasta stanie karetka, gdzie będzie można dostać pomoc.
Magistrat podał w piątkowym komunikacie, że w ramach zadania, Spe Salvi będzie udzielać informacji na temat instytucji pomocowych działających w mieście, wydawać środki ochrony osobistej, materiały opatrunkowe, odzież i żywność. W karetce będzie też można dostać wstępną pomoc przedmedyczną (zmierzyć temperaturę i ciśnienie, opatrzyć rany) czy wskazanie, gdzie się udać do lekarza.
Miasto uznało tę ofertę za najbardziej kompleksową, zwraca też uwagę, że lokalizacja punktu zapewnia łatwy do niego dostęp, do tego karetka daje mobilność, bo można nią będzie dojechać do osoby potrzebującej pomocy tam, gdzie ona przebywa.
Podobny projekt realizowany był w Białymstoku w kilku ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Wtedy przy Rynku Kościuszki – po trzy godziny dwa razy w tygodniu – dyżurował ambulans z ratownikami. Pomoc skierowana była zwłaszcza do bezdomnych potrzebujących pomocy medycznej czy konsultacji lekarskiej; zadanie sfinansowano z budżetu państwa.
Cytowany w komunikacie zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz podkreślił, że miasto ma zabezpieczone w budżecie pieniądze na wspieranie lokalnej pomocy społecznej i przyznaje je organizacjom pozarządowym na taką działalność. "Uprawnione podmioty mogą wystąpić do prezydenta miasta z ofertą – na przykład wydawania produktów żywnościowych. Istnieje możliwość zlecenia realizacji takiego zadania" – powiedział Zbigniew Nikitorowicz.