Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku wesprą finansowo zakup karetki neonatologicznej
Kwotą 833 tys. zł władze miasta Białystok wesprą zakup karetki neonatologicznej w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Umowę w tej sprawie podpisali w środę (10.03) prezydent miasta Tadeusz Truskolaski i dyrektor pogotowia w Białymstoku Bogdan Kalicki.
Projekt z budżetu obywatelskiego
Prezydent Tadeusz Truskolaski przypomniał, że zakup karetki pogotowia na potrzeby wcześniaków był projektem, który zdobył najwięcej - ok. 4,7 tys. głosów w głosowaniu w części na tzw. projekty ogólnomiejskie w budżecie obywatelskim miasta na 2021 r.
W Białymstoku budżet obywatelski działa od 2014 roku. Do tej pory do realizacji wybrano prawie 220 projektów, z których ukończono 150.
Karetkę pogotowie ma kupić jesienią 2021 r. Tyle mogą potrwać procedury przetargowe - poinformował dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku Bogdan Kalicki. Prezydent Białegostoku dodał, że pogotowie ma taką karetkę z 2012 r. oraz piętnastoletni inkubator, a sprzęt się zużywa, nowy jest też nowocześniejszy.
Nowa karetka będzie wyposażona m.in. w inkubator
Nowa karetka będzie wyposażona w inkubator oraz inny sprzęt potrzebny do ratowania życia i zdrowia noworodków. Dyrektor Bogdan Kalicki wyjaśnił, że sam taki nowoczesny inkubator to koszt około 300 tys. zł., a to tyle pieniędzy ile kosztuje zwykły ambulans bez wyposażenia. Wszystkie inne urządzenia w karetce neonatologicznej, np. defibrylator, pompa infuzyjna, będą dostosowane wielkością do potrzeb najmniejszych pacjentów, wcześniaków, noworodków w stanie zagrożenia życia z niewydolnością krążeniową czy oddechową.
Bogdan Kalicki poinformował, że miesięcznie w stacji pogotowia jest realizowanych ok. 70 wyjazdów do najmłodszych dzieci. Zaznaczył, że to zawsze wyjazdy do pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Dodał, że to najczęściej wezwania ze szpitali powiatowych, gdy chodzi o to, by przewieźć noworodki do innych już specjalistycznych szpitali, także w ośrodkach poza województwem podlaskim. W pogotowiu jest specjalistyczny zespół, który zajmuje się takimi wyjazdami, pomoc neonatologiczna jest świadczona od wielu lat - podkreślał Bogdan Kalicki.
I prezydent Białegostoku i dyrektor stacji pogotowia dziękowali mieszkańcom za głosowanie właśnie na projekt dotyczący zakupu karetki. Prezydent Tadeusz Truskolaski podkreślił, że cieszy to, że mieszkańcy myślą także o pomocy najbardziej potrzebującym.
Dyrektor Bogdan Kalicki powiedział, że pandemia koronawirusa pokazała - jak to określił - "wiele niedoborów, czy też niedoskonałości funkcjonującego systemu ochrony zdrowia", dlatego każda pomoc, każda inicjatywa pomocy, wsparcia jest ważna i za to wsparcie dziękował.
Dyrektor Bogdan Kalicki poinformował także, że w ramach innego projektu z budżetu obywatelskiego niedługo do stacji pogotowia w Białymstoku ma być przekazany motocykl ratunkowy, który ma być wykorzystywany w pogotowiu od połowy maja.
Pogotowie ratunkowe w Białymstoku jest jednostką prowadzoną przez samorząd województwa podlaskiego. - Ale budżet obywatelski nie zna granic i samorząd może tutaj działać wymiennie, wzajemnie się wspierać - zaznaczył Tadeusz Truskolaski.