Radio Białystok | Wiadomości | Jak radzimy sobie z pandemią?
Życie w pandemii źle wpływa na naszą kondycję psychiczną. Badania Uniwersytetu SWPS i Polskiej Akademii Nauk wskazują jednak, że z czasem coraz lepiej adaptujemy się do trudnej, koronawirusowej rzeczywistości.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Zapytaliśmy więc mieszkańców Białegostoku, jak oni radzą sobie z pandemią.
Większość osób odpowiedziała, że jest im ciężko, ale musieli się odnaleźć i przystosować do innych realiów, ponieważ nie ma innego wyjścia. Białostoczanie wskazywali największe problemy, z którymi muszą się mierzyć - ograniczenie kontaktów towarzyskich i rodzinnych, trudności z właściwą organizacją obowiązków, zaplanowanie czasu dla dzieci, które nudzą się w domu, czy pogorszenie sytuacji finansowej i zawodowej.
Ludzie podkreślają także, że optymizmem nie napawa ciągłe przedłużanie obostrzeń:
Jest to dość dokuczliwe - bo to mają być jeszcze dwa tygodnie, kolejne dwa tygodnie, ostatnie dwa tygodnie... Ja tutaj po prostu nie widzę końca i na tym polega problem - mówi jeden z pytanych mężczyzn.
Najważniejsze jednak by mocno wierzyć w to, że pandemia się skończy i wrócimy do normalności, za którą tęsknimy. Nasi rozmówcy podkreślają, że pomaga im w tym wsparcie rodziny i przyjaciół, ale także wiadomości o coraz większej liczbie zaszczepionych osób.
Warto jednak wspomnieć, że według badań coraz lepiej radzimy sobie z pandemią, ale niestety także coraz mniej przestrzegamy zaleceń sanitarnych. Dlatego - by jak najszybciej wrócić do normalności - wciąż pamiętajmy o podstawowej zasadzie: dystans, dezynfekcja, maseczki. W ten sposób każdy z nas może przyspieszyć powrót do tak wyczekiwanej normalności.
Dbanie o relacje z innymi i poczucie własnej sprawczości - to niezwykle ważne czynniki przetrwania pandemii - podkreśla prof. Bogdan de Barbaro.
Przedłużająca się pandemia doprowadza do tego, że coraz więcej osób zaczyna zmagać się z problemami psychicznymi. W 2020 r. zwolnień lekarskich z tego powodu było prawie 18 procent więcej. Tak podaje białostocki ZUS. Dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o przedłużeniu programu pilotażowego dotyczącego Centrów Zdrowia Psychicznego. Miał zakończyć się w połowie tego roku, potrwa jednak do końca 2022 roku.
W dobie pandemii sklepy zoologiczne przeżywają oblężenie. Tak wynika z relacji białostockich sprzedawców.
Czy pandemia może wywołać falę rozwodów w Polsce?
Przed pandemią z pracy zdalnej korzystało niespełna 19 procent pracowników. Na skutek korona-kryzysu na home office przeszło w Polsce ponad 3/4 pracowników umysłowych. Większość z nich ocenia ten model pracy jako łatwy do zorganizowania i przynoszący korzyści – tak przynajmniej wynika z badań.