Radio Białystok | Wiadomości | Zakończył się proces ws. nieprawidłowości przy przetargach w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej
Uzgodnione z prokuraturą wnioski o wydanie wyroku bez przeprowadzania rozprawy złożyły we wtorek (09.03) trzy kobiety oskarżone przed Sądem Rejonowym w Białymstoku o nieprawidłowości przy przetargach na usługi medyczne dla potrzeb Podlaskiego Oddziału SG.
Oskarżone w tej sprawie to była już funkcjonariuszka i była pracownica cywilna Podlaskiego Oddziału SG oraz przedstawicielka prywatnego podmiotu diagnostycznego, który stanął do przetargu, oferując usługi medyczne.
Jak wynika z informacji Prokuratury Okręgowej w Białymstoku, do obowiązków dwóch pierwszych kobiet należała m.in. organizacja procedur zamówień publicznych z zakresu usług medycznych, stomatologicznych, psychologicznych i laboratoryjnych. Według śledczych w 2017 r. obie przekroczyły swoje uprawnienia i działały w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez faworyzowane przez nie podmioty. Zarzuty dotyczą też ujawnienia tajemnicy służbowej i niszczenia dokumentów.
Była już funkcjonariuszka POSG (odeszła ze służby) miała ujawnić dane z oferty przetargowej konkurencji przedstawicielce jednej z firm startujących w przetargu, a potem umożliwić jej podmianę dokumentów w swojej ofercie tak, by miała lepszą cenę.
Pracownica cywilna SG stanęła przed sądem pod zarzutem przekroczenia uprawnień, ale również działania na szkodę interesu publicznego w związku z kilkoma przetargami. Chodziło o świadczenie usług psychologicznych i stomatologicznych dla cudzoziemców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku. Miała ona przekazać przedstawicielom podmiotów biorących udział w tych procedurach informacje o przybliżonych terminach przetargów, a także poinstruować ich co do cen, jakie należy zaoferować, by wygrać przetargi.
W formie gratyfikacji kobieta, która była członkiem komisji przetargowej, miała za to dostać darmową domową konsultację psychologiczną swojej córki, co zostało zakwalifikowane prawnie jako przyjęcie korzyści. Wartość takiej konsultacji oszacowano na 100 zł.
Zarzucone oskarżonym przestępstwa zagrożone są karami nawet do 10 lat więzienia. Obrońcy całej trójki złożyli we wtorek przed Sądem Rejonowym w Białymstoku wnioski o kary bez przeprowadzania rozprawy, uzgodnione wcześniej z prokuraturą. W dwóch przypadkach to kary więzienia w zawieszeniu i grzywny w kwocie 5-10 tys. zł, w trzecim pół roku więzienia - a potem rok ograniczenia wolności poprzez obowiązek prac społecznych po 24 godziny miesięcznie.
Wobec dwóch kobiet są też wnioski o 5-letnie zakazy zajmowania stanowisk związanych z udzielaniem zamówień publicznych.
Wyrok ma być ogłoszony za dwa tygodnie.