Radio Białystok | Wiadomości | 12 podlaskich placówek z kontraktem z NFZ na pomoc psychologiczną dla dzieci i młodzieży
W dwunastu placówkach środowiskowych w Podlaskiem dzieci i młodzież mogą dostać bezpłatną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną - podał w piątek (05.03) w komunikacie podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Białymstoku. Będą ogłaszane kolejne konkursy. Dzieci i młodzież do 18. roku życia - wraz z rodzicami - mogą się tam zgłaszać bez skierowania.
Ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej są elementem wprowadzonego w 2020 r. przez Ministerstwo Zdrowia nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Stanowią pierwszy poziom referencyjny, jeśli chodzi o takie świadczenia. Młodzi ludzie mogą tam dostać pomoc psychologia, psychoterapeuty, terapeutów środowiskowych. Możliwa jest terapia indywidualna, rodzinna, grupowa, wizyty domowe u pacjentów. Dzieci i młodzież dostają wsparcie w swoich środowiskach, w domu i w szkole. Obecnie z powodu pandemii pomoc świadczona jest zdalnie.
NFZ dodaje, że docelowo drugi poziom opieki (na poziomie powiatów) mają stanowić centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, których podstawą jest poradnia zdrowia psychicznego i oddział dzienny psychiatryczny, rehabilitacyjny. Trzeci poziom usług to wojewódzki ośrodek wysokospecjalistycznej opieki całodobowej z poradnią, izbą przyjęć, szpitalnym oddziałem psychiatrycznym.
"Założeniem nowego systemu ochrony zdrowia psychicznego najmłodszych jest to, by dzieci i młodzież były w pierwszej kolejności diagnozowane jak najbliżej miejsca zamieszkania - w środowisku, w którym funkcjonują na co dzień. A więc w środowisku dziecka mają być dostępni specjaliści zapewniający efektywną opiekę: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy" - przypomina NFZ.
NFZ poinformował, że placówki środowiskowe powstały w Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Sokółce, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Łomży, Kolnie, Sejnach. W niektórych z tych miast jest ich po kilka. Planowanych jest kolejnych siedem konkursów na takie świadczenia właśnie na pierwszym poziomie referencyjnym opieki. Ten poziom ma służyć temu, aby potrzebujący dostawali pomoc jak najwcześniej i młodzi ludzie nie musieli trafić do szpitala.
Podlaski NFZ podał, że w grudniu 2020 r. i styczniu 2021 r. w Podlaskiem z pomocy w ośrodkach środowiskowych opieki psychologicznej skorzystało ponad 180 osób.