Radio Białystok | Wiadomości | Dzieci będą mogły skorzystać z pomocy psychologów w ramach programu "Pajacyk"
Dzieci będą korzystać nie tylko z dożywiania, ale i wsparcia psychologów. Polska Akcja Humanitarna rozszerza swój najbardziej znany program "Pajacyk".
W naszym regionie korzysta z niego ponad 160 dzieci m.in. z Białegostoku, Hajnówki, Gródka, Tykocina, Jaświł i Augustowa.
Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej mówi, że zamknięcie szkół i pogorszenie sytuacji materialnej części rodzin powoduje, że wiele dzieci potrzebuje wsparcia psychologów.
Widzimy jak źle pandemia i przymusowa izolacja wpłynęły na najmłodszych, dlatego rozszerzamy zakres działań w programie "Pajacyk" o wsparcie psychospołeczne dla dzieci. Dzięki temu zapewnimy im dostęp do psychologów i terapeutów, sfinansujemy warsztaty i spotkania, angażując do tego organizacje lokalne, które na co dzień pomagają rodzinom w trudnym położeniu - mówi Helena Krajewska.
W naszym regionie partnerem programu "Pajacyk" jest Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia "Eleos" i to on ma od marca odpowiadać za nową odsłonę programu w regionie. Od marca ma zgłosić się do pilotażowej akcji.
Koordynatorka ogólnopolskiego programu "Pajacyk" Magdalena Jaranowska mówi, że pandemia pogłębiła problemy psychospołeczne dzieci, które dostrzegalne były już wcześniej.
Różnego rodzaju problemy z depresją, stanami lękowymi czy poczuciem braku własnej wartości pogłębiają się z roku na rok. To nie jest sytuacja, która jest spowodowana tylko i wyłącznie pandemią. Oczywiście pandemia bardzo negatywnie wpłynęła na dobrostan psychiczny dzieci. Izolacja dla nas wszystkich jest ciężka, a dla dzieci i młodzieży szczególnie, bo nie mogą się spotykać - mówi Magdalena Jaranowska.
W nowej odsłonie "Pajacyka" od marca dzieci będą korzystać m.in. z terapii indywidualnych z psychologami, ale także zajęć grupowych w świetlicach.
W ramach programu “Pajacyk” Polska Akcja Humanitarna od 22 lat funduje ciepłe posiłki w szkołach dzieciom z ubogich rodzin. Podczas pandemii koronawirusa do potrzebujących rodzin trafiały paczki żywnościowe. PAH ocenia, że z programu skorzystało ponad 71 tys. dzieci w całej Polsce.