Radio Białystok | Gość | Beata Pogorzelska - psychoterapeutka

Beata Pogorzelska

psychoterapeutka

25.02.2021, 08:30, akt. 12:13

W czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. "Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie".

Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz
Beata Pogorzelska, fot. Wojciech Wojtkielewicz


0:00
0:00
Z Beatą Pogorzelską rozmawia Iza Serafin | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

"Zauważ mnie, bo zniknę" - apelują nastolatkowie z powodu pandemii od wielu miesięcy zamknięci w domach. Z badań Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii wynika, że w czasie nauki zdalnej zdecydowanie pogorszyła się kondycja psychiczna młodzieży. Prawie 43 proc. badanych nastolatków ma myśli samobójcze, 75 proc. martwi się o przyszłość.

Jak im pomóc? O tym z psychoterapeutką Beatą Pogorzelską z niedawno otwartego w Białymstoku Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży rozmawia Iza Serafin.


Iza Serafin: "Zauważ mnie, bo zniknę" - tak mówią zamknięci od miesięcy w domach młodzi ludzie. Pytanie, na czyją uwagę mogą teraz liczyć, skoro dorosłych pochłania walka z pandemią, zdalną pracą i całą masę problemów, które się z tym wiążą?


Beata Pogorzelska: To prawda. Rodzice w tej chwili mają więcej problemów niż przed pandemią. W szkołach nauczyciele mówią, że w związku ze zdalnymi lekcjami często nie widzą swoich uczniów, ponieważ przyjęło się, że kamery są wyłączone, a uczniowie wyłączają nawet mikrofony. Na pewno teraz trudniej jest zauważyć, że coś się dzieje z dzieckiem.


Jak dzieci chodziły do szkoły, to rodzice mówili, że to szkoła powinna się zająć wychowaniem dzieci. Teraz kto się nimi zajmuje?


No właśnie. Ważne jest, żeby rodzice i nauczyciele, mimo zabiegania, mimo problemów, jednak spróbowali zauważyć, czy coś się dzieje z dzieckiem, i zareagowali odpowiednio wcześnie. Problem, z którym teraz się borykamy, jest taki, że młodzi ludzie trafiają na przykład do szpitala psychiatrycznego po próbie samobójczej, co oznacza, że te problemy nie zostały gdzieś wcześniej zauważone. Narastały przez pewien czas aż do takiego wielkiego problemu.

Rozumiem, że nauczyciel faktycznie w tej chwili może mniej zauważyć, bo w klasie jednak widział ucznia...


...widział jego zachowania, reakcje na przerwie, relacje z rówieśnikami.


Mógł szybciej wyłapać jakąś zmianę. Teraz na pewno jest to trudniejsze. Ale też ważne jest, żeby nauczyciele jednak w czasie kontaktów z uczniami zwracali uwagę na przykład na dzieci, które notorycznie zgłaszają problemy z kamerą, z dźwiękiem. Często nauczyciel wyczuwa, że być może coś się dzieje, czy też rodzice, jeżeli zauważają zmianę w zachowaniu swojego dziecka. Wiadomo, że teraz wszyscy troszkę inaczej funkcjonujemy i osoby, które może już wcześniej unikały trochę kontaktów społecznych, w tej chwili mogą się izolować. Natomiast osoby, które całkiem dobrze funkcjonowały, mogą ograniczyć swoje kontakty. Nie zawsze jest to jakaś ogromna zmiana. Pewne rzeczy mogą uśpić naszą czujność.


Niektórzy rodzice mówią, że ich dzieci zamieniły się w zombie. Kiedyś miały zainteresowania, wychodziły, coś robiły, a teraz się snują po domu, nawet po kilkunastu godzinach spędzonych przed różnymi monitorami. Nic im się nie chce. Ta przemiana w zombie powinna już rodziców zaniepokoić?


Myślę, że tak. Samemu dziecku czy młodej osobie trudno jest zakomunikować, że coś się z nim dzieje, dlatego że jest takie wrażenie, że wszyscy tak żyjemy. Wszyscy bardziej skupiliśmy się na tym świecie wirtualnym, bo pracujemy zdalnie, uczymy się zdalnie.


I uważamy to za normalne.


Tak. I inni dookoła nas też mówią, że nie wychodzą. Nie ma za bardzo, gdzie wyjść. Gdy rozmawiałam z młodymi ludźmi w momencie, kiedy ogłoszono, że będą otwarte galerie handlowe, to od razu zakomunikowali, że idą pierwszego dnia, kiedy tylko będzie można, mimo że nie można tam zjeść...


Nie można za bardzo przymierzyć, ale nie chodzi o zakupy.


Nie chodzi. Chodzi o to, żeby się spotkać, mieć kontakt, wyjść. Mieć takie wrażenie, że możemy.


My dorośli wychodzimy do pracy, wychodzimy na zakupy. Dzieci są teraz jak w więzieniu tak naprawdę.


Tak, to prawda. One mają większe ograniczenia.


Czyli rodziców powinno zaniepokoić to, że ich dziecko się zmieniło.


Tak. Myślę, że rodzic ma taką intuicję i warto jej posłuchać, tym bardziej, jeżeli młody człowiek sam zgłasza potrzebę jakiejś pomocy, narzeka, że jest mu ciężko, zwraca się do rodzica z obawami. Owszem, każdy ma obawy, ale my dorośli mamy więcej mechanizmów radzenia sobie z tymi trudnościami. Zareagujmy i postarajmy się znaleźć jakieś rozwiązania.


Właśnie o to rozwiązanie teraz spytam. Sytuacja nie jest prosta, skoro 43 proc. badanych nastolatków ma myśli samobójcze, 75 proc. martwi się o przyszłość, a 70 proc. czuje się bardziej rozdrażniona niż wcześniej. Tak przynajmniej wynika z raportu Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii. Czy w takiej sytuacji wystarczy rozmowa, pytanie, z czym masz problem, co cię trapi? Czy potrzebna jest tu już pomocy specjalistów? Kiedy sama ingerencja rodziców nie wystarcza i trzeba szukać pomocy na zewnątrz?


Myślę, że rozmowa rodzica z dzieckiem to podstawa. Bardzo ważne jest wsparcie rodzica, ale czasami faktycznie jest tak, że rodzic nie jest pewien, czy będzie w stanie pomóc, tym bardziej, jeżeli dziecko zgłasza, że bardzo się boi o swoją przyszłość, że ma myśli samobójcze. Myślę, że to już jest taki moment, kiedy rodzic powinien poszukać sojuszników w swoim otoczeniu, w swoim środowisku.


Jednym z takich miejsc w Białymstoku, gdzie można liczyć na bezpłatne porady psychologów, jest między innymi Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Tam można szukać wsparcia.


Tak. Możemy mówić, że jest to poradnia psychologiczno-psychoterapeutyczna. To nowe miejsce. Są to nowe ośrodki, które powstają w Polsce właśnie jako odpowiedź na potrzeby młodych osób i ich rodziców. Rodzice mogą zgłosić potrzebę skorzystania z konsultacji psychologicznej. Na początku psycholog rozmawia z rodzicem, z dzieckiem, stara się poznać sytuację, rozpoznać, jaka jest potrzeba.

Po trzech takich spotkaniach tworzony jest plan dalszego działania, dalszego wsparcia w zależności od nasilenia problemu. Czasami może to być kilka spotkań psychologicznych z młodym człowiekiem, wsparcie rodzica. Natomiast jeżeli okaże się, że problem jest troszkę głębszy, wymaga dłuższej pracy, to można skorzystać ze wsparcia psychoterapeutycznego, czyli takiej dłuższej, pogłębionej pracy nad konkretnym problemem bądź problemami, które zostały zdiagnozowane podczas pierwszej wizyty.


Nie czekajmy, aż pandemia się skończy, aż sytuacja będzie ustabilizowana, bo niektórzy wróżą jeszcze co najmniej rok walki z wirusem. Ratujmy teraz te dzieci.


Jak najbardziej. Szczególnie że porady oferowane przez ośrodek są bezpłatne, niepotrzebne jest skierowanie. Rodzic po prostu kontaktuje się z ośrodkiem i otrzymuje termin wizyty.


Ale nie czeka się rok?


Czeka się bardzo krótko. W tej chwili jeszcze jest dużo wolnych miejsc, także jak najbardziej zapraszamy. Nie musi to być bardzo nasilony problem. Wystarczy, że rodzic niepokoi się, czuje, że przydałoby się jakieś wsparcie.

Idea funkcjonowania tego ośrodka to praca z dzieckiem, z młodym człowiekiem, ale też z jego środowiskiem, czyli z rodziną i ze szkołą. Jeżeli to nauczyciel widzi problem, dobrze by było, gdyby to on zasygnalizował i przekonał rodzica, że może warto pójść na taką konsultację i upewnić się, być może wykluczyć, ale jeżeli jest problem, to zająć się nim jak najwcześniej.

Ośrodek mieści się przy ul. Waszyngtona 30 lok. 1u.


Jest też Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Klanza w Białymstoku, Ośrodek Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży i Dorosłych "Etap", są poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Tych miejsc jest trochę. Może nie tyle, ile potrzebujemy, ale trochę jest. Warto poszukać i się tym zainteresować.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz



ZNAJDŹ NAS




Andrzej Skiepko w Rozmowie Dnia 23.12.2024

Andrzej Skiepko

starosta hajnowski
22.12.2024

Do końca roku ma powstać plan zarządzania Puszczą Białowieską. Tymczasem nie zakończyły się jeszcze konsultacje społeczne. A chodzi o plany ograniczenia działalności gospodarczej na terenie Puszczy. W jakim kierunku to zmierza? O tym w poniedziałkowej Rozmowie Dnia.

Grażyna Dworakowska, fot. Joanna Szubzda

Grażyna Dworakowska

dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury
22.12.2024

- Z wielką radością wspominam te wszystkie lata na stanowisku dyrektora BOK, bo wydaje mi się, że przyniosły bardzo dużo dobrego samej instytucji, ale także miastu - mówi Grażyna Dworakowska.

Harcmistrz Krzysztof Jakubowski i ks. harcmistrz Tomasz Kozłowski, fot. Sylwia Krassowska

Krzysztof Jakubowski i ks. Tomasz Kozłowski

komendant ZHP chorągwi białostockiej, harcmistrz i ksiądz harcmistrz
21.12.2024

- Dzieląc się światłem otrzymujemy to światło, nic nie tracimy. Podobnie podczas Świąt Bożego Narodzenia, dzielimy się opłatkiem i radością, kiedy tym się dzielimy, to pomnażamy dobro - mówi ks. Tomasz Kozłowski.


Michał Stefanowicz, fot. Joanna Szubzda

Michał Stefanowicz

prezes spółki Lech
20.12.2024

Od 200 do 300 milinów złotych może kosztować pierwszy białostocki aquapark. Nowoczesny obiekt ma stanąć przy ulicy Andresa w sąsiedztwie spalarni odpadów. Przygotowanie do budowy już trwa.

Wojciech Pertkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Wojciech Pertkiewicz [wideo]

prezes Jagiellonii Białystok
19.12.2024

- Niech wszystkie osoby wokół Jagiellonii tych majonezów i słodyczy zjadają jak najwięcej, bo warto jest być z Jagą w tych gorszych i lepszych momentach. Teraz mamy tę erę lepszych momentów - mówi Wojciech Pertkiewicz. 

Romuald Turczyński, fot. Joanna Szubzda

Romuald Turczyński

prezes Stowarzyszenia Bank Żywności Suwałki - Białystok
18.12.2024

Niemal połowa Polaków wyrzuca jedzenie. Czy można tego uniknąć lub chociaż ograniczyć? - Prosimy państwa o to, żeby zachować wstrzemięźliwość przede wszystkim w zakupach - radzi Romuald Turczyński.


Anja Rubik, fot. Joanna Szubzda

Anja Rubik

ambasadorka akcji szczepień przeciwko HPV
17.12.2024

Podlaskie jest pierwszym województwem, które nawiązało współpracę z fundacją Anji Rubik, promującą szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Wiesława Burnos, fot. Joanna Szubzda

Wiesława Burnos

wicemarszałek województwa podlaskiego
17.12.2024

Łączenie podlaskich szpitali to tylko jeden z pomysłów na poprawę ich sytuacji finansowej - mówi wicemarszałek Wiesława Burnos. Specjalny zespół ma przeanalizować funkcjonowanie tych placówek w regionie.

prof. Mirosław Ratkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

prof. Mirosław Ratkiewicz

z Wydziału Biologii Uniwersytetu w Białymstoku.
16.12.2024

W Podlaskiem wciąż dochodzi do wielu wypadków z dzikimi zwierzętami. W tym roku było ich już około 900. Wiele jest wypadków z łosiami, jeleniami, zdarzają się też z żubrami. Małych zwierząt takich jak jeże, lisy, kuny, wiewiórki, a nawet ptaki nikt nie liczy.


Agnieszka Maliszewska, fot. Sylwia Krassowska

Agnieszka Maliszewska [wideo]

dyrektor Polskiej Izby Mleka
16.12.2024

- Nie liczmy na to, że ceny masła będą drastycznie spadały, dlatego że ceny masła rosną na całym świecie - mówi Agnieszka Maliszewska.

Prof. Robert Ciborowski, 12.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Robert Ciborowski

ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku
14.12.2024

Polacy masowo korzystają z chwilówek - Biuro Informacji Kredytowej podało, że w ciągu roku wartość tych pożyczek wzrosła o blisko 50 procent. Przed świętami może być ich jeszcze więcej.

od lewej: Andrzej Bajguz, Mateusz Kurza i Jakub Pilat, 13.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Mateusz Kurza i Jakub Pilat

organizator i prowadzący Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź Pingwina"
13.12.2024

To już świecka tradycja - niemal co roku w Białymstoku odbywa się Charytatywny Koncert Świąteczny "Śledź pingwina". W tym roku - z powodu dużego zainteresowania - w ten weekend będą nawet dwa koncerty w kinie Forum z udziałem ponad 20 lokalnych artystów.


prof. Joanna Sadowska, fot. Joanna Szubzda

prof. Joanna Sadowska

historyk z Uniwersytetu w Białymstoku
13.12.2024

- To był szok. Kiedy widzi się tyle wojska na ulicach, w mundury przebiera się dziennikarzy, to pachnie krwią. I faktycznie ludzie się przerazili. Nie wiedzieli, co się wydarzy, więc na początku był to absolutny paraliż. I to jest efekt, o który chodziło - tak o stanie wojennym mówi prof. Sadowska.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, fot. Marcin Gliński

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

minister Funduszy i Polityki Regionalnej
12.12.2024

- Płacimy za to, że sąsiadujemy z agresywnym reżimem. Naszym celem jest, żeby ta energia przedsiębiorczości miała wszelkie pole do działania i żeby ten obszar, który jest unikalny turystycznie, mógł dobrze funkcjonować. Stąd uruchomimy instrument preferencyjnego wsparcia inwestycyjnego - mówi minister.

Dominika Dębska, fot, Joanna Szubzda

Dominika Dębska [wideo]

laureatka Grand Press 2024, ze Studia Studia Reportażu i Dokumentu PRB
11.12.2024

- Na pewno temat granicy dla każdego dziennikarza jest bardzo kuszący. O wielu zagadnieniach związanych z kryzysem należałoby mówić z perspektywy wszystkich zaangażowanych stron. I właśnie taki był pomysł, żeby nie oceniać, nie polaryzować, tylko przyjrzeć się temu, co się dzieje na granicy - mówi Dominika Dębska.


Sylwia Wesołowska, fot. Joanna Szubzda

Sylwia Wesołowska

prezes Fundacji "Mali Wojownicy"
11.12.2024

- Dzięki nowym przepisom rodzice przede wszystkim zyskują dodatkowe tygodnie opieki nad dzieckiem w domu. Bo czasu, który nasze przedwcześnie urodzone dzieci spędzają w szpitalu, nie można nazwać urlopem. To jest czas walki o ich życie i zdrowie.

Prof. Joanna Zajkowska, 10.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
10.12.2024

- Jest to naturalny sezon, w którym notuje się zwiększoną liczbę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych, które przenoszą się drogą kropelkową. Zawsze o tej porze mamy wzrost zachorowań, a w tej chwili bardzo dobrze identyfikujemy choroby - covid, grypę, RSV, mykoplazmę - mówi prof. Joanna Zajkowska.

dr hab. Daniel Boćkowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Daniel Boćkowski

ekspert do spraw bezpieczeństwa z Uniwersytetu w Białymstoku
9.12.2024

- Zakładam, że żadna ze struktur rebelianckich nie była gotowa na to, żeby w ciągu dwóch tygodni wziąć odpowiedzialność za całe państwo - tak o sytuacji w Syrii mówi profesor Daniel Boćkowski.


Anna Tomulewicz, fot. Sylwia Krassowska

Anna Tomulewicz

Prezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok
9.12.2024

- Dzisiaj tak naprawdę wolontariusze są w każdym wieku. Bardzo dużo jest dorosłych wolontariuszy, czyli takich, którzy są po trzydziestce, czterdziestce. Sporo jest też młodzieży, która szuka różnych miejsc w swoim życiu - mówi Anna Tomulewicz.

Spotkanie z Pawłem Sołtysem, Festiwal Literacki Zebrane 2019, fot. Joanna Szubzda

Paweł Sołtys

muzyk, pisarz
8.12.2024

Jaki świat wskrzesza Paweł Sołtys "Pablopavo" w swojej mini-powieści "Sierpień"?

Małgorzata Sawicka-Żukowska, 6.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

dr Małgorzata Sawicka-Żukowska

Klinika Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku
6.12.2024

Rozpoczęła się kolejna akcja "O!piernicz raka". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na zakup wyprawek dla dzieci, które czekają na przeszczep szpiku kostnego. Pomysłodawczynią akcji jest doktor Małgorzata Sawicka-Żukowska z Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Dziecięcej UDSK w Białymstoku.


Jakub Adamski, fot. Marcin Gliński

Jakub Adamski

dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta
6.12.2024

- Zabiegamy o przedmiot edukacja zdrowotna od lat. Nie wiem, czy jest ważniejsza rzecz, którą dla zdrowia Polaków możemy zrobić. Oczywiście jest to działanie przyszłościowe w tym sensie, że bezpośrednimi beneficjentami są dzieci, ale daje nam to nadzieję, że w przyszłości ich zdrowie będzie zdecydowanie lepsze" - mówił w Polskim Radiu Białystok dyrektor Departamentu Współpracy Rzecznika Praw Pacjenta Jakub Adamski.

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk, fot. Marcin Gliński

Krzysztof Jakubowski i Paulina Kiluk

komendant ZHP Chorągwi Białostockiej i wolontariuszka Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej
5.12.2024

- Ja pomagam bezinteresownie, ale też dużo otrzymuję pracując na rzecz drugiego człowieka. Na pewno wzmacnia to pewność siebie, daje dużo doświadczenia - mówiła w Polskim Radiu Białystok wolontariuszka Paulina Kiluk.

gen. Sławomir Klekotka, fot. Joanna Szubzda

gen. Sławomir Klekotka

komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej
4.12.2024

- Wzmocnienia bariery uniemożliwiają obecnie jej rozginanie i tak naprawdę przekroczenia granicy mogą się odbywać wyłącznie górą lub podkopami, ale skuteczność nasza jest teraz praktycznie stuprocentowa.


Marek Sakowicz, 3.12.2024, fot. Barbara Sokolińska

Marek Sakowicz

prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
3.12.2024

- Wstrzymanie przyjmowania wniosków do programu Czyste Powietrze nie jest równoznaczne z jego zamknięciem. Wszystkie wnioski, które napłynęły do 28 listopada, będą rozpatrywane - mówił w Polskim Radiu Białystok Marek Sakowicz.

Agnieszka Krokos-Janczyło, 2.12.024, fot. Barbara Sokolińska

Agnieszka Krokos-Janczyło

podlaska kurator oświaty
2.12.2024

- Podstawa programowa nowego przedmiotu jest zbudowana na miarę dzisiejszych czasów. Ma holistycznie uczyć dziecko jeśli chodzi o edukację zdrowotną, a takim tematem jest m.in. edukacja seksualna - mówi Agnieszka Krokos-Janczyło.

Ewa Swoboda, fot. Joanna Szubzda

Ewa Swoboda

lekkoatletka
1.12.2024

- Uważam, że jeśli chce się być najlepszym, to trzeba trenować z najlepszymi. Podlasie Białystok jest chyba teraz najlepszym klubem pod względem sportowym, bo jest tutaj Natalia Bukowiecka i Wojtek Nowicki. I ciepłość - jestem też w szoku, że jesteście tacy kochani i otwarci.


Iwona Rusek, fot. Sylwia Krassowska

Iwona Rusek

profesor Uniwersytetu w Białymstoku
1.12.2024

- Barbara Radziwiłłówna pewnego razu pojawiła się w mojej głowie i już nie chce z niej wyjść. Interesuje mnie jej ciało - to, które jest wyobrażone i to rzeczywiste. Stąd pomysł na książkę - mówi Iwona Rusek .

dr Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
29.11.2024

W przyszłym tygodniu rozpoczną się próbne egzaminy dla ósmoklasistów i maturzystów. Przygotowują m.in. wydawnictwa. Które są najbardziej wiarygodne?

Ewa Gruszewska, fot. Sylwia Krassowska

Ewa Gruszewska

z Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku
29.11.2024

- Powinniśmy kupować na bieżąco, a nie robić zapasy. Z całą pewnością im bliżej świąt, tym wiele produktów będzie po prostu tańszych - mówi Ewa Gruszewska.


Edyta Halicka, fot. Marcin Gliński

Edyta Halicka

wiceprezes Okręgu Podlaskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego
28.11.2024

- Chodzi nam o to, żebyśmy byli odpolitycznieni. Nieważne, jaki rząd rządzi - pieniądze nauczycieli nie mogą być z tym związane. Chcemy, żeby to szło ze średnią krajową - mówiła w Polskim Radiu Białystok Edyta Halicka.

Jacek Piorunek, fot. Joanna Szubzda

Jacek Piorunek

z zarządu województwa podlaskiego
27.11.2024

Czy w Podlaskiem powstanie Xylopolis? - W tej chwili mamy ponad 20 jednostek kultury, na które wydajemy prawie 190 mln zł. Najważniejsze dla nas są ochrona zdrowia, budowa dróg, infrastruktury, dopiero później możemy mówić o kulturze.

Ania Karwan, fot. Joanna Szubzda

Ania Karwan

piosenkarka
26.11.2024

- Na koncertach możecie Państwo usłyszeć rzeczy, które nie będą doskonałe i nie będą perfekcyjne, ale będą bardzo prawdziwie z serca - mówi Ania Karwan.


Urszula Chrzanowska, fot. Joanna Szubzda

Urszula Chrzanowska

konsultant krajowy w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego
26.11.2024

Takiej liczby chorych na krztusiec w Polsce nie było od wielu lat. NFZ alarmuje, że w porównaniu do ubiegłego roku nastąpił 35-krotny wzrost. Czy grozi nam epidemia?

Krzysztof Truskolaski, fot. Joanna Szubzda

Krzysztof Truskolaski

poseł, szef podlaskiej Platformy Obywatelskiej
25.11.2024

Dwie największe partie polityczne odkryły karty przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi. W prawyborach organizowanych przez Koalicję Obywatelską zdecydowanie wygrał Rafał Trzaskowski.

Mirosław Lech, fot. Sylwia Krassowska

Mirosław Lech

wójt gminy Korycin
25.11.2024

- Te wybory nauczyły mnie pokory. Poznałem ludzi, którzy do tej pory ukrywali swoją twarz. Otrzymałem też ogromne wsparcie od mieszkańców, moich przyjaciół. To jest bardzo cenne - mówi Mirosław Lech.




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok