Radio Białystok | Wiadomości | Opłata cukrowa uderzy w lokalnych producentów słodkich napojów
Producenci napojów szukają sposobów, by złagodzić skutki opłaty cukrowej. Ich zdaniem wprowadzony od stycznia podatek może doprowadzić do zamknięcia wielu małych, rodzinnych firm.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Duże spadki sprzedaży swoich towarów przewiduje producent z Knyszyna - firma Betex. By uniknąć podatku, zakład zamierza produkować napoje zawierające poniżej 5 gr cukru na 100 ml. Będzie też sprzedawać napoje w mniejszych butelkach, bo w półtora- i dwulitrowych podwyżka może być zbyt duża.
Zdaniem specjalisty od marketingu Betexu Krzysztofa Kakareko, wiele podobnych firm rodzinnych może przez to zniknąć z rynku. Uciążliwa opłata może też doprowadzić do tego, że niektóre zakłady zrezygnują z produkcji słodzonych napojów i zastąpią je zdrowszymi. Takie zmiany zapowiada firma Augustowianka.
Nie wszyscy uważają, że nowy podatek zmieni przyzwyczajenia klientów. Ich zdaniem więcej zdziałać może edukacja. Producenci napojów próbują zrozumieć intencje przyświecające wprowadzeniu podatku, ale ich zdaniem powinni go płacić także inni producenci towarów wykorzystujących cukier.
Producenci w swoim cenniku uwzględnili już nowy podatek, ale jeszcze w styczniu napoje nie we wszystkich sklepach są droższe.
Od nowego roku obowiązuje tzw. opłata cukrowa. Ceny napojów z dużą zawartością cukru, substancji słodzących lub kofeiny i tauryny wzrosły nawet o prawie 50 proc.
Nawet o kilka złotych droższe będą mocne alkohole sprzedawane w butelkach o małych pojemnościach.
Kto z nas nie spotkał się w życiu z koniecznością szybkiego ostudzenia napoju? Bo dziecko krzyczy, że herbatka za ciepła, albo sami chcemy wypić coś gorącego, ale napój parzy w usta. Którą metodą zrobimy to najkorzystniej?