Radio Białystok | Wiadomości | Jedzenie, które zostało po świętach, można przekazać do białostockich jadłodzielni
Pierogi, sałatka jarzynowa czy makowiec. Zamiast wyrzucać, można podzielić się świątecznym jedzeniem z potrzebującymi. Mieszkańcy Białegostoku przyznają, że choć starają się nie marnować produktów spożywczych, to nie wykluczają podzielenia się żywnością z ubogimi.
Świąteczne potrawy można przywieźć do siedziby Stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" przy ul. Grunwaldzkiej 76 w Białymstoku. Organizacja prowadzi noclegownię dla osób w kryzysie bezdomności oraz schronisko z usługami opiekuńczymi.
Okres świąteczny jest takim okresem, gdzie wszyscy robimy posiłki. Jeżeli zostaną potrawy, tak jak co roku zostają w naszych domach, to warto podzielić się nimi z innymi. Takie potrawy, które są jeszcze dobre, można przywieźć do Ośrodka Wychodzenia z Bezdomności "Zakątek Nadziei" przy ul. Grunwaldzkiej 76. Osoby najuboższe, które nie mają rodziny, bardzo chętnie zjadłyby taką domową potrawę - mówi Elżbieta Żukowska-Bubienko, prezes stowarzyszenia "Ku Dobrej Nadziei" w Białymstoku.
Ośrodek jest czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę, tel. 85 674 87 17.
Podzielić się jedzeniem można również z podopiecznymi Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS przy ul. Warszawskiej 47 w Białymstoku. Żywność najlepiej przywozić w godzinach porannych, tel. 781 001 071.
Pomoc na pewno się przyda. Myślę, że jest to bardzo ważne, aby się dzielić tym, czym możemy. Zapraszam w poniedziałek poświąteczny, do ośrodka przy ul. Warszawskiej 47. Najlepsza byłaby żywność z długim terminem przydatności do spożycia, natomiast, jeżeli będzie to żywność z krótkim terminem, to postaramy się ją wydać w ciągu 1-2 dni - mówi dyrektor Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Marek Masalski.
Zapakowane fabrycznie produkty można również przynieść do Jadłodzielni Białostockiej przy ul. Krakowskiej 1, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:00, a także w soboty 9:00 - 14:00, tel. 791 082 612.
Według Federacji Polskich Banków Żywności Polacy marnują rocznie około 2 milionów ton jedzenia, najwięcej w okresie świątecznym.