Radio Białystok | Wiadomości | Wojsko połączyło seniorów z ich rodzinami [zdjęcia]
Niektórzy zobaczyli swoich bliskich, ale tylko wirtualnie, po nawet paru miesiącach rozłąki. Kilkadziesiąt osób z województwa podlaskiego skorzystało z wojskowej akcji "Łączymy na Święta".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W wigilię zakończyła się pierwsza faza operacji "Łączymy na święta". Dzięki niej kilkudziesięciu seniorów przebywających w szpitalach i DPS-ach mogło nie tylko porozmawiać, ale i zobaczyć swoje rodziny.
Pandemia powoduje, że nie mogą odwiedzać ich bliscy, dlatego żołnierze wojsk obrony terytorialnej im pomogli i zorganizowali wideorozmowy z rodziną.
Rzecznik 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Łukasz Wilczewski mówi, że z takiej pomocy korzystały osoby z dziesięciu placówek w regionie.
- Każda taka wideorozmowa była pełna emocji i wzruszenia. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc, aby wyjątkowe dla nas wszystkich święta były też świętami chociaż trochę bardziej rodzinnymi, dla osób, które nie mogą ich spędzić ze swoimi rodzinami - mówi kpt. Łukasz Wilczewski.
"Łączymy na święta" - to ogólnopolska akcja, a w naszym regionie będzie powtórzona na początku stycznia - przed świętami prawosławnymi.
Jeżeli można skorzystać tym razem z nieosobistej wizyty w kościele, to byłoby wspaniale - powiedział w czwartek główny doradca premiera ds. Covid-19 prof. Andrzej Horban, zapytany czy zachęcałby seniorów do udziału w wigilijnej pasterce. Dodał jednak, że jeśli kościoły nie będą zatłoczone, a obecni tam ludzie będą przestrzegali reżimu sanitarnego, to można w niej uczestniczyć.
Boże Narodzenie nie zniknie, jeśli raz spędzimy święta inaczej – podkreślił dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak mówił, "to od nas, od naszego zachowania w tym czasie zależy, czy po świętach nastąpi kolejny wzrost zakażeń”.
W trosce o zdrowie najbliższych wiele osób spędzi tegoroczne święta Bożego Narodzenia we własnych domach, nie spotykając się z rodziną. W tych trudnych okolicznościach nie możemy zapominać o osobach starszych, którym ta samotność będzie doskwierać wyjątkowo.
- Boże Narodzenie w tym roku odbieramy zupełnie inaczej. Te wszystkie wydarzenia pokazały, jak jesteśmy słabi i jak nasz świat stał się nagle kruchy, a jutro stało się niepewne. Powinniśmy otworzyć nasze serca na Boga, który przychodzi do nas z nadzieją, przychodzi, aby powiedzieć "nie lękajcie się, ja jestem, ja was nie opuszczę" - mówi ks. Andrzej Dębski.
Różne organizacje wspierają w te święta osoby bezdomne, samotne i ubogie z całego regionu i przekazują paczki z żywnością na wigilijny stół. Na pomoc mogą też liczyć seniorzy, pensjonariusze DPS-ów i pacjenci oddziałów covidowych.
W paczkach były m.in. gotowe dania wigilijne, a do tego słodycze i środki czystości. Kilkaset świątecznych zestawów odebrali w wigilię (24.12) w centrum Białegostoku samotni, ubodzy i bezdomni.
Dzięki tej akcji osoby starsze, samotne czy chore będą mogły porozmawiać ze swoimi bliskimi. Kilka dni przed wigilią Wojska Obrony Terytorialnej organizują akcję "Łączymy na Święta".
Jeszcze więcej terytorialsów ma być zaangażowanych w walkę z pandemią. Z powodu rosnącej liczby potwierdzonych przypadków koronawirusa żołnierze wojsk obrony terytorialnej musieli się stawić w swoich jednostkach.