Radio Białystok | Wiadomości | Podlaski sanepid szuka zamrażarek do przechowywania szczepionek na COVID-19
Wojewódzka Stancja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku szuka miejsc, które spełniają surowe warunki producentów szczepionek.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Sanepid chce wiedzieć ile niskotemperaturowych zamrażarek posiadają białostockie uczelnie i czy udostępnią je na potrzeby szczepień. Pytanie dotarło miedzy innymi do władz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku - mówi rzecznik uczelni Marcin Tomkiel. Jak twierdzi, uczelnia dysponuje prawie 120 urządzeniami zapewniającymi chłodzenie do -80 stopni Celsjusza, ale na potrzeby magazynu szczepionek może udostępnić ich 20 o pojemności od 30 do niemal 500 litrów.
Pozostałe białostockie uczelnie publiczne mają skromniejsze rezerwy, ale także deklarują gotowość do pomocy.
Uniwersytet w Białymstoku ma kilka takich zamrażarek, ale na potrzeby szczepionek jest w stanie wygospodarować jedną, bo trzeba pamiętać, że cały czas korzystają z nich naukowcy prowadzący badania - mówi rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik.
Także jedną, niemal 500-litrową zamrażarkę ma Politechnika Białostocka i jak deklarują władze uczelni - jeśli zajdzie potrzeba, będzie ona udostępniana na potrzeby szczepień.
Na razie nie wiadomo czy i kiedy uczelniane zamrażarki miałby się wypełnić szczepionkami. Służby wojewody podlaskiego informują, że rozpoznaniem możliwości przechowywania szczepionek zajmuje się Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Tymczasem w odpowiedzi do naszej redakcji Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku poinformował, „że obecnie nie posiada informacji na temat dystrybucji i logistyki preparatów szczepionkowych przeciw COVID-19 na terenie woj. podlaskiego.”
Znana jest już lista tzw. szpitali węzłowych, w których będą szczepienia personelu medycznego. Publikuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.
Najważniejszą grupą szczepień są medycy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, to oznacza możliwość zaszczepiania grupy zerowej. Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy "zero" - mówił szef MZ Adam Niedzielski.
Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca – podał w poniedziałek (14.12) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon.
Mogę obiecać, że zaczepię się przeciwko koronawirusowi i będę namawiał do tego innych - zadeklarował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Chciałbym, żeby w Polsce proces szczepień rozpoczął się jak najszybciej - dodał.