Radio Białystok | Koronawirus | Andrusiewicz: w ciągu miesiąca przeciw Covid-19 będzie mogło być zaszczepionych 3,4 mln osób
Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca – podał w poniedziałek (14.12) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Wojciech Andrusiewicz poinformował, że Narodowy Fundusz Zdrowia opracowuje listę ofert złożonych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Wskazał, że blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień (zespołów szczepiennych).
To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być wyszczepieni każdego tygodnia. Czyli w granicach 3,4 mln osób wyszczepionych w ciągu miesiąca
– podał rzecznik.
Andrusiewicz powiedział, że spośród 8 319 zespołów zgłoszonych w ramach programu szczepień, "83 proc. to są zespoły POZ, które gwarantują szczepienie na poziomie 72 proc.".
Poinformował, że w poniedziałek (14.12) na stronach NFZ i MZ opublikowana zostanie lista szpitali węzłowych, w których szczepieni będą pracownicy medyczni.
To nie będą wizyty indywidualne, ale każda poszczególna jednostka (placówka medyczna, szpital – PAP) będzie umawiała się w szpitalu węzłowym na szczepienia
– wyjaśnił rzecznik.
Dodał, że wszystkie instrukcje w tej sprawie zostały szpitalom przekazane w minionym tygodniu.
Mogę obiecać, że zaczepię się przeciwko koronawirusowi i będę namawiał do tego innych - zadeklarował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Chciałbym, żeby w Polsce proces szczepień rozpoczął się jak najszybciej - dodał.
Gdyby SARS-CoV-2 znacznie zmutował, to technologia RNA pozwala na to, by w bardzo krótkim czasie szczepionkę zmienić w taki sposób, by nadal była ona skuteczna – mówił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu.
Nie ma alternatywy dla szczepień na COVID-19, a skorzystanie z nich to kwestia współczesnego patriotyzmu - przekonywali eksperci w rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. Według nich w pierwszej kolejności powinien zaszczepić się personel medyczny, osoby starsze oraz przewlekle chore.
Amerykańska firma Moderna zapowiedziała, że rozpocznie badania klinicznej drugiej i trzeciej fazy własnej szczepionki przeciwko COVID-19 wśród nastolatków. Wkrótce ma być ona zarejestrowana w USA i Europie wśród osób dorosłych.
Aby skutecznie wyeliminować ryzyko epidemiczne, szczepienia przeciwko COVID-19 trzeba zakończyć najpóźniej w lipcu. Zaszczepienie w tym czasie 70 proc. populacji jest logistycznie możliwe do przeprowadzenia – ocenia dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. prof. Grzegorz Gielerak.
Po konsultacjach Narodowego Programu Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 z przedstawicielami placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zdecydowano o zmianie ogłoszenia o naborze do programu – poinformowała rzeczniczka NFZ Sylwia Wądrzyk.
Narodowy Fundusz Zdrowia przedłuża konsultacje dla medyków zainteresowanych udziałem w Narodowym Programie Szczepień.
Szczepionki RNA przeciw SARS-CoV-2, opracowane przez koncerny Pfizer i Moderna, wykorzystują nowoczesną technologię i nie powinniśmy się ich bać – mówił dr hab. Piotr Rzymski z UM w Poznaniu. "Ważne, by wiedzę o nich przekazywać w sposób dostępny" – dodał.
Ja i moi koledzy z rządu powinniśmy zaszczepić się w pierwszej kolejności, żeby dać dobry przykład i pokazać, że szczepienie przeciwko koronawirusowi jest bezpieczne - powiedział w środę (9.12) minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dopuszczenie szczepionki do użytku to nie jest jeszcze ten moment na zrzucanie maseczek. To jest dopiero początek długiej drogi do kontroli tej pandemii – powiedział dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
To nie same szczepionki zabezpieczają populację, ale jej zaszczepienie - powiedział we wtorek (8.12) na posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia minister zdrowia Adam Niedzielski prezentując założenia projektu Narodowego Programu Szczepień.