Radio Białystok | Wiadomości | Pracownicy medyczni zaszczepią się przeciw COVID-19 w 20 szpitalach w Podlaskiem
Znana jest już lista tzw. szpitali węzłowych, w których będą szczepienia personelu medycznego. Publikuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia.
W województwie podlaskim takich placówek jest 20. Są to USK i szpital MSWiA w Białymstoku, wojewódzkie: w Łomży, Suwałkach i Białymstoku, a także szpitale w: Grajewie, Augustowie, Sejnach, Hajnówce, Łapach, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Sokółce, Dąbrowie Białostockiej, Mońkach, Wysokiem Mazowieckiem, Knyszynie, Kolnie, Zambrowie i szpital miejski w Białymstoku.
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest w Polsce ponad 500, będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny przeciw COVID-19.
Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także pracowników innych jednostek, m. in. szpitali, przychodni i aptek.
Jutro rząd ma przyjąć Narodowy Program Szczepień na COVID-19. Zgodnie z zapowiedziami, medycy mają być szczepieni w pierwszej kolejności, na tak zwanym etapie zerowym programu.
ℹ️ Znamy szpitale, w których będzie szczepiony personel placówek medycznych.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) December 14, 2020
Lista szpitali węzłowych ???? https://t.co/1Qc2pqLlur
W tzw. szpitalach węzłowych, których jest 509, będzie szczepiony przeciw COVID-19 personel medyczny i niemedyczny. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek – wskazało w poniedziałek (14.12) Ministerstwo Zdrowia
Najważniejszą grupą szczepień są medycy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę deklarację dostarczenia ponad miliona dawek, to oznacza możliwość zaszczepiania grupy zerowej. Prawdopodobnie w lutym zakończymy szczepienie grupy "zero" - mówił szef MZ Adam Niedzielski.
Blisko 6 tys. podmiotów zadeklarowało utworzenie ponad 8 tys. punktów szczepień. To jest 857 tys. Polaków, którzy mogą być zaszczepieni każdego tygodnia, czyli w granicach 3,4 mln osób w ciągu miesiąca – podał w poniedziałek (14.12) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Dzięki licznym apelom w mediach o oddawanie osocza udało się zgromadzić zapas tego składnika krwi i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon.
Mogę obiecać, że zaczepię się przeciwko koronawirusowi i będę namawiał do tego innych - zadeklarował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Chciałbym, żeby w Polsce proces szczepień rozpoczął się jak najszybciej - dodał.