Radio Białystok | Wiadomości | MZ: 5 733 nowe zakażenia koronawirusem - najniższy wynik od 13 października
Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek (30.11) o 5 733 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o 118 przypadkach w województwie podlaskim. Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.
118 nowych zakażeń koronawirusem w Podlaskiem
Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 5 733 osób, jest to najmniej od 13 października. Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: mazowieckiego (659), zachodniopomorskiego (599), wielkopolskiego (532), dolnośląskiego (445), pomorskiego (441), śląskiego (421), łódzkiego (375), warmińsko-mazurskiego (327), kujawsko-pomorskiego (297) , lubelskiego (285), małopolskiego (280), lubuskiego (259), podkarpackiego (201), opolskiego (198), świętokrzyskiego (192), podlaskiego (118).
Ministerstwo podało, że pozostałe 104 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Łącznie od początku epidemii wykryto 990 811 przypadków COVID-19.
???? W ciągu doby wykonano ponad 25,1 tys. testów na #koronawirus. pic.twitter.com/UdIIdgJq9S
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Zmarło 2 pacjentów zakażonych koronawirusem w regionie
W województwie podlaskim z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.
Poszczególne dane dotyczące zakażeń z regionu znajdują się na stronie internetowej GOV.PL/RAPORT-ZAKAZEN.
W kraju zmarło 121 osób
Z powodu COVID-19 zmarło 21 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 100 osób.
Łącznie od początku epidemii zmarło 17 150 chorych.
???? Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/dxzYNfjcmM
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 30, 2020
Najlepszym prezentem świątecznym dla naszych najbliższych, rodziców, dziadków będzie niezakażenie ich koronawirusem. Ryzyko jest wielkie, dlatego postarajmy się, by w tym roku do spotkań, wizyt świątecznych nie dochodziło - mówił w poniedziałek (30.11) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
"Mam nadzieję, że szpitale tymczasowe to taki bufor bezpieczeństwa. Przy obecnej liczbie zachorowań raczej wydaje się, że wystarczy łóżek, które mamy w szpitalu zakaźnym" - mówi Jan Kochanowicz.
Izolacja społeczna, niepewność związana z rozwojem pandemii, obawy o zdrowie swoje i najbliższych, poczucie lęku, obniżenie nastroju, długotrwały stres powodują, że wiele osób doświadcza traumy - powiedziała dr Agata Rudnik z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Trzeba nadal stosować metodę DDM, czyli dystans, dezynfekcja, maseczka i wtedy razem ze szczepieniami to zadziała – powiedział kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
W całej Polsce, także i w naszym regionie pojawiają się przypadki dzieci z pocovidową chorobą PIMS-TS, czyli pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym.
Wciąż powielane są mity i nieporozumienia dotyczące pandemii - zauważa wirusolog molekularny z Gdańska dr Alicja Chmielewska. I zapewnia, że maseczki nas chronią, testy genetyczne są wiarygodne, a COVID-19 nie jest tylko "nową grypą".
Liczba ofiar śmiertelnych związanych z COVID-19 przekroczyła w sobotę w Europie 400 tysięcy - wynika z najnowszego bilansu agencji AFP. Stary Kontynent jest drugą po Ameryce Łacińskiej i Karaibach najbardziej dotkniętą pandemią koronawirusa częścią świata.
Przygotowujemy się na trzecią falę zakażeń koronawirusem, która może nastąpić w styczniu i lutym. To okres typowo grypowy, więc ryzyko zachorowania może być większe - powiedział w sobotę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Osoby z otyłością w przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 to chorzy najwyższego ryzyka ciężkiego przebiegu oraz zgonu z powodu COVID-19 – ostrzega prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.