Radio Białystok | Wiadomości | 10. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej - tym razem on-line
Miał być jubileusz 10. tej edycji Festiwalu Sztuk Dawnych i uroczyste obchody 290. rocznicy urodzin Izabeli Branickiej urodzonej w 1730 roku, będzie pięć wydarzeń muzycznych – dostępnych on-line.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Festiwal rozpoczynie się w niedzielę (15.11) w Starym Kościele Farnym w Białymstoku o 13:30 mszą świętą z oprawą muzyczną z XVIII wieku.
W poniedziałek wieczorem w sieci obejrzymy premierę spektaklu, który przygotował Balet Dworski "Cracovia Danza". Będzie to humorystyczny zapis scen z życia białostockiego Pałacu Branickich - "Pierwsze baletu początki – w operalni Hetmanowej".
We wtorek i środę odbędą się dwa koncerty kameralne w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Pierwszy z nich to sonaty na viola da gamba i klawesyn w wykonaniu duetu wirtuozów Krzysztofa i Anny Firlus natomiast drugi pt. "Słońce w dźwięku zamknięte – muzyka XVII – wiecznej Hiszpanii" wykona Ensemble Cordevento z Holandii. Oba wydarzenia można oglądać tylko w sieci.
Finałem festiwalu będzie nawiązujący do nazywanego Wersalem Północy – Pałacu Branickich sobotni koncert pt. "Król tańczy. Muzyka XVII – wiecznego Wersalu" z muzyką instrumentalną z dworu Ludwika XIV w wykonaniu Orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto" pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego Festiwalu.
Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie online.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński postanowił wstrzymać realizację wypłat ze środków Funduszu Wsparcia Kultury i przekazać listę beneficjentów do pilnej ponownej weryfikacji.
Pierwsza opera napisana przez Wolfganga Amadeusza Mozarta będzie ostatnim akcentem tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Dawnych im Izabeli Barnickiej. Utwór wykona Zespół Muzyki Dawnej Diletto oraz soliści.
Ta impreza od lat pokazuje nam jak w Białymstoku świętowano na dworze Branickich - przede wszystkim chodzi tu o muzykę i taniec.