Radio Białystok | Galerie | Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej [zdjęcia]
Ta impreza od lat pokazuje nam jak w Białymstoku świętowano na dworze Branickich - przede wszystkim chodzi tu o muzykę i taniec.
Ta impreza od lat pokazuje nam jak w Białymstoku świętowano na dworze Branickich - przede wszystkim chodzi tu o muzykę i taniec.
W tym roku Festiwal Sztuk Dawnych "Imieniny Izabeli Branickiej" zmienia nazwę na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, a co za tym idzie, nieco także swój profil, chociaż cel pozostaje ten sam.
Na początek - koncert Kapeli Dworskiej
Festiwal zainaugurował w niedzielę (17.11) koncert wokalno-instrumentalny Kapeli Dworskiej "Collegium Marianum" (Praga, Czechy) prezentujący dzieła Czeskich wirtuozów z XVIII wieku w Aula Magna Pałacu Branickich.
Świętowanie przy kawie
W poniedziałek (18.11) zespół ten wystąpił również podczas spektaklu baletowo-pantomimicznego w wykonaniu Baletu Dworskiego "Cracovia Danza" pt. "Balet o Kawie" w Auli Wydziału Pedagogiki i Psychologii w Białymstoku. To pełne humoru przedstawienie w warstwie fabularnej i muzycznej, które nawiązuje do słynnej Kantaty o kawie Jana Sebastiana Bacha. Tancerze wystąpili w fantastycznych kostiumach, przedstawiających elementy serwisu do kawy, które swym kształtem przypominają m.in. słynną w XVIII wieku porcelanę drezdeńską.
Gawęda o Izabeli Branickiej
W dzień imienin patronki festiwalu (19.11) w Pałacu Branickich odbędzie się Wieczór historyczny z Gawędą o Izabeli Branickiej Andrzeja Lechowskiego oraz koncertem kameralnym duetu wirtuozów Krzysztofa Garstki na klawesynie oraz Macieja Łukaszuka na wiolonczeli z repertuarem sonat francuskiego kompozytora - Josepha Bodina de Boismortier'a (1689-1755).
Finałem zaś festiwalu będzie (24.11) koncertowe wykonanie Koncertowe wykonanie opery (Singspigel'a) Bastien i Bastienne W. A. Mozarta przez solistów oraz orkiestrę Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto" pod batutą Anny Moniuszko – dyrektora muzycznego Festiwalu.
Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie Fundacji Pro Anima na Facebooku.