Radio Białystok | Wiadomości | Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]
autor: Adam Dąbrowski, Adam Janczewski, Marcin Gliński, Wojciech Szubzda
Nie ma wielkich uroczystości na Rynku Kościuszki w Białymstoku, przemówień czy spotkań z kombatantami. Wyjątkowo skromne są w tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Podlaskiem. Wszystko przez ograniczenia związane z pandemią.
Uroczystości w Białymstoku
Mimo pandemii, władze Białegostoku i regionu uczciły 102. rocznicę odzyskania niepodległości. O 8:00 rozpoczęło się nabożeństwo w cerkwi Świętego Mikołaja, a o 11:00 w katedrze.
Dodatkowo prezydent Białegostoku, a także wojewoda i marszałek województwa złożyli kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku Kościuszki w Białymstoku.
Obchody święta w Łomży
Msza w intencji Ojczyzny i złożenie kwiatów przez delegacje m.in. samorządów i wojska - to jedyne uroczystości związane z obchodami rocznicy odzyskania niepodległości w Łomży.
Rozpoczęły się o godz. 9:00 złożeniem kwiatów przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza. Pół godziny później delegacje zrobiły to przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego na Domku Pastora (przy ul. Krzywe Koło), a o godz. 10:00 rozpoczęła się msza w łomżyńskiej katedrze.
Po mszy (ok. 11:15) delegacje z kwiatami odwiedziły jeszcze Pomnik Harcerzy Ziemi Łomżyńskiej przy ul. Polowej w Łomży oraz zapalili znicze na grobie Leona Kaliwody i mogiłach żołnierzy na cmentarzu przy ul. Kopernika. O 12:00 złożono także kwiaty przed tablicą na Muzeum Przyrody w Drozdowie upamiętniającą Romana Dmowskiego.
Święto Niepodległości w mniejszych miejscowościach
Łapy
Wspólnie Święto Niepodległości przeżywają też mieszkańcy mniejszych podlaskich miasteczek. W Łapach nie było w tym roku tradycyjnych uroczystości z pocztami sztandarowymi na Placu Niepodległości, ale przedstawiciele władz samorządowych w południe złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem Niepodległości i przed pomnikiem ppłk. Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, a następnie na Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Łapach.
Tamtejszy urząd zachęca mieszkańców do wspólnego świętowania. Burmistrz Łap rozstrzygnie w środę konkurs na "Najpiękniejszy kotylion niepodległościowy”, w którym brały udział dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Lista zwycięzców będzie opublikowana na stronie lapy.pl. Samorząd w Łapach zachęca też mieszkańców do udziału, w wirtualnej w tym roku, ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu”, czyli do zaśpiewania wspólnie, przez Internet hymnu.
Mazurek Dąbrowskiego w Łapach zabrzmiał również w południe na Placu Niepodległości. Urząd przypomina także o tym, że mieszkańcy mają ostatni dzień na to, by zagłosować w akcji "Pod biało-czerwoną", w ramach której zamontowane będą maszty i flagi państwowe w gminach w całej Polsce. Łapianie już zebrali ponad tysiąc głosów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż było to wymagane.
Sokółka
W tym roku w Sokółce, z powodu pandemii, uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości były skromne. Po 9:00 władze miasteczka złożyły kwiaty na grobach żołnierzy poległych w 1920 roku, a przed południem zrobiły to pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska apeluje, aby tego dnia mieszkańcy miasteczka wywiesili biało-czerwone flagi. Starosta sokólski Piotr Rećko zachęcał, aby o 12:00 wyjść na balkony lub przed domy i wspólnie odśpiewać hymn narodowy.