Radio Białystok | Wiadomości | Uczniowie zaśpiewali wirtualnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji "Szkoła do hymnu"
Równo o 11:11 uczniowie odśpiewali wspólnie Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej "Szkoła do hymnu".
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
W tym roku akcja, ze względu na pandemię, odbyła się online. Mimo to zgłosiło się do niej kilkanaście tysięcy szkół i przedszkoli, w tym wiele z województwa podlaskiego. Przykładem takiej placówki jest Szkoła Podstawowa w Choroszczy. Jej uczniowie przygotowywali oprócz czterech zwrotek hymnu, także dekoracje, flagi i plakaty. Dodatkowo ubrali się na galowo mimo, że zamiast tradycyjnego apelu było łączenie wirtualne. Podobnie zaangażowały się tysiące uczniów z innych placówek w całym kraju i za granicą.
W tym roku wyjątkowo zachęcaliśmy do połączenia się za pośrednictwem komunikatorów, zdalnie, online. Mamy ponad 16 tysięcy zgłoszeń plus ponad 130 szkół, które mieszczą się poza granicami kraju. Cieszymy się bardzo, że tak wielu uczniów, nauczycieli, dyrektorów, ale też rodziców włącza się właśnie w obchody święta niepodległości i w to wspólne śpiewanie
- mówi rzeczniczka ministerstwa Anna Ostrowska.
Forma akcji sprawia, że oprócz szkół udział w niej chętnie biorą także przedszkola.
Mówimy o tym, że śpiew jest najpiękniejszą możliwością wyrażenia swoich uczuć i jest też najprostszy, bo dzieci uczą się już od przedszkola śpiewania hymnu. Mogą go trenować, powtarzać przy wszystkich okolicznościach. Tu 11 listopada jest świętem wyjątkowym. Bardzo się cieszymy, że możemy uczcić w ten wyjątkowy sposób to święto
- dodaje rzeczniczka MEN.
Była to już trzecia odsłona akcji "Szkoła do hymnu".
W niektórych placówkach były pojedyncze osoby, w innych - ani jednej. Dyrektorzy białostockich szkół zapewniają jednak, że każdego dnia będą gotowi, by zapewnić opiekę dzieciom lekarzy i osób zwalczających epidemię. Związane jest to z tym, że od poniedziałku (9.11) również najmłodsi uczniowie uczą się zdalnie.
Zdalną naukę wprowadzono także u uczniów klas od I do III w szkołach podstawowych. Na odległość uczą się już uczniowie od IV klasy szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich. Nauka zdalna ma obowiązywać od poniedziałku (9.11) do 29 listopada.
Jeżeli uczeń w domu nie ma warunków do tego, aby uczestniczyć w kształceniu na odległość, wówczas dyrektor szkoły zobowiązany jest do tego, aby udostępnić mu w tym celu pomieszczenia w szkole bądź nawet zorganizować naukę stacjonarną - podkreśla wiceminister.