Radio Białystok | Wiadomości | 81. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego. "To był fenomen w historii okupowanej Europy"
autor: Marcelina Markowska
To był fenomen w historii okupowanej Europy. Tak o Polskim Państwie Podziemnym w 81. rocznicę jego powstania mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Podkreślił, że dzięki niemu, przez całą II Wojnę Światową funkcjonowała m.in. polska policja, sądy cywilne i szkolnictwo.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Działało też wiele organizacji militarnych m.in. Służba Zwycięstwu Polski - mówił wojewoda.
- To była pierwsza taka organizacja o charakterze wojskowo-politycznym, która była ustanowiona w czasie, kiedy już było wiadomo, że będzie okupacja niemiecka i sowiecka, i że w takich warunkach dalej trzeba będzie walczyć o niepodległość - mówił wojewoda Bohdan Paszkowski.
Szef białostockiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej major Czesław Chociej podkreślał, że jednym z najważniejszych wydarzeń w czasie II Wojny Światowej było stworzenie przez grupę polskich oficerów Polskiego Państwa Podziemnego.
- To była największa iskierka dla całego narodu, że jest jakaś organizacja, która będzie walczyła, po to by Polska wróciła na mapę świata - podkreślał major Czesław Chociej.
Od trzech lat, w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, swoje święto obchodzą też Wojska Obrony Terytorialnej.
W Białymstoku upamiętniono w czwartek 81. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. Główne miejskie uroczystości odbyły się przy Pomniku-Grobie Nieznanego Sybiraka. Wieczorem ulicami miasta przejdzie Podlaski Marsz Cieni, upamiętniający ofiary sowieckich zbrodni.
W Sokółce upamiętniono w niedzielę (13.09) setną rocznicę bitwy niemeńskiej uważanej za drugą - po bitwie warszawskiej - kluczową fazę wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci ofiar tych wydarzeń, odbył się też apel pamięci.
Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych upamiętnili we wtorek (1.09) w Białymstoku 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kwiaty składano w miejscach pamięci, m.in. na cmentarzu wojskowym. W południe w mieście włączone zostały syreny.