Radio Białystok | Wiadomości | Odnowiono dawną synagogę w Krynkach
Elegancki budynek, lekko skryty w jednej z uliczek odchodzących od słynnego ronda w Krynkach - to dawna synagoga.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Synagoga kaukaska w Krynkach zyskała nowy blask. Budynek z 1850 roku nie należy do wyjątkowo bogatych, ale po remoncie bardzo dobrze wpisuje się w przestrzeń słynnego ronda. Ma wyremontowany dach (m.in. wykonano nową więźbę dachową), a także przywrócono XIX-wieczną kolorystykę elewacji - mówi animatorka kultury Lucyna Jurkiewicz. Dawna synagoga w Krynkach należy do nielicznie zachowanych budowli tego typu. Mimo zniszczenia spowodowanego ostatnią wojną, zachowała bryłę klasycystyczną. Szczególnie cenne są też eksponaty pokazywane w gablotach, które przypominają społeczność kryńskich Żydów.
Remont synagogi kaukaskiej w Krynkach kosztował około 360 tys. zł.
"Kaukaski" Beth Midrasz nazwę zawdzięcza kupcom, którzy sprowadzali dla miejscowych garbarni skóry z Kaukazu. Krynki mają kilka cennych zabytków świadczących o istnieniu w tym miasteczku znaczącej społeczności żydowskiej. Oprócz synagogi kaukaskiej w mieście zachowała się piękna chasydzka bożnica z dwukolorowej cegły - Jentes Beth Midrasz, ufundowana w XIX w. przez Jentę Wolfson. Po XVIII-wiecznej wielkiej synagodze Beth Ha Kneseth pozostały tylko ruiny w centrum miasteczka. W Krynkach znajduje się również jeden z największych kirkutów w regionie.
Szkoła Tarbut, cmentarz rabinacki, synagoga Piaskower czy dawne Chanajki – to kilka miejsc w centrum Białegostoku, które przed laty tętniły kulturą żydowską.
W Białymstoku upamiętniono w sobotę ofiary spalenia przez Niemców 79 lat temu Wielkiej Synagogi. Przy pomniku przypominającym o tej tragedii składano wieńce i zapalono znicze. Na skwerze obok odsłonięto instalację artystyczną - rzeźbę Żyda samotnie siedzącego na ławce.
Możemy już zwiedzać zabytkową Synagogę w Tykocinie.
To ważna data dla społeczności żydowskiej. W poniedziałek (27.01) przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
To jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Podlasiu.