Radio Białystok | Wiadomości | Cmentarz żydowski w Knyszynie został wpisany do rejestru zabytków
To jeden z najlepiej zachowanych cmentarzy żydowskich na Podlasiu.
Nekropolia żydowska w Knyszynie trafiła właśnie do rejestru zabytków. Na tę listę wpisała go wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
Kirkut położony jest na terenie grobli dawnych sadzawek królewskich. To jedyne pozostałości knyszyńskiej rezydencji króla Zygmunta Augusta z dynastii Jagiellonów.
To jeden z największych cmentarzy na Podlasiu
Nekropolia żydowska w Knyszynie powstała w połowie XVIII wieku. Pod względem wielkości jest jedną z największych na Podlasiu - po kirkucie w Białymstoku, Krynkach i Sokółce. Zajmuje powierzchnię prawie 3,5 ha. Na cmentarzu jest ok. 700 mogił, a najstarszy zidentyfikowany nagrobek pochodzi z końcówki XVIII wieku.
W okresie międzywojennym Żydzi stanowili 1/3 ludności Knyszyna. Zdaniem prof. Małgorzaty Dajnowicz, która zdecydowała o wpisaniu cmentarza do rejestru zabytków, o jego wyjątkowości świadczy m.in. świadectwo rozwoju osadnictwa ludności żydowskiej w Knyszynie i ich wkład w rozwój miejscowości. Do tego - na cmentarzu można zobaczyć wyjątkowe pod względem wykonania macewy - m.in. z piaskowca i granitu.
Białystok na świecie jest znany ze swojej żydowskiej historii. Niemal połowa mieszkańców miasta przed wojną to byli Żydzi. Tutaj powstał narodowy teatr Izraela, a Ludwik Zamenhof tworzył Esperanto. Jest mnóstwo artystów, z korzeniami z Białegostoku.
Pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku podejmie na nowo śledztwo dotyczące mordu Żydów w Wiźnie w 1941 roku. Taka decyzja zapadła po przekazaniu IPN materiałów związanych z odkryciem w Wiźnie zbiorowej mogiły, która może być miejscem pochówku ofiar tej zbrodni.
Złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy upamiętniono w Łomży żydowskich mieszkańców tego miasta w 77. rocznicę likwidacji getta.
To był drugi pod względem wielkości, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami. Mija 76. rocznica Powstania w Getcie Białostockim.