Radio Białystok | Wiadomości | W łomżyńskim ratuszu można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców szpiku
Każdy petent odwiedzający od poniedziałku (05.10) łomżyński ratusz może przyłączyć się do bazy potencjalnych dawców szpiku.
Tworząca taką bazę Fundacja DKMS - z powodu zagrożenia epidemicznego - nie może przeprowadzać obecnie takich masowych akcji, a przeszczep szpiku od "genetycznego bliźniaka" jest czasem jedynym sposobem na leczenie nowotworów krwi.
Dlatego Urząd Miejski w Łomży zaproponował fundacji przeprowadzenie takiej akcji rejestracyjnej w ratuszu.
Taki pakiet rejestracyjny będzie można otrzymać w biurze obsługi, czyli na samym początku, nie wchodząc do urzędu. Pracownicy będą informowali o tym, że urząd miejski włączył się w akcję. Petent otrzyma patyczek, będzie musiał sam sobie zrobić wymaz. Oczywiście ze względów sanitarnych. To nie jest trudna czynność, każdy jest w stanie to sam zrobić i ten patyczek przekazać pracownikowi. My jako Urząd Miasta te patyczki wysyłamy do DKMS-u
- mówi prezydent Mariusz Chrzanowski.
Bezpośrednim powodem akcji w łomżyńskim ratuszu jest chęć pomocy pięcioletniej Oli. Rodzina mieszkającej w Łomży dziewczynki kilka tygodni temu dowiedziała się, że jest ona chora na białaczkę i rozpoczęto poszukiwania w Łomży i okolicach najlepszego dawcy.
Akcja przeprowadzana jest m.in. w łomżyńskich parafiach, ale nie tylko tam.
Włączyliśmy się jako miasto oraz też jednostki podległe. Bo takie akcje są organizowane w naszych łomżyńskich przedszkolach, szkołach, jednostkach kultury, w MOSiRze. Również zachęciliśmy nasze spółki miejskie. I nauczyciele i pracownicy urzędu miejskiego już wcześniej takie wymazy wykonali
- dodaje Mariusz Chrzanowski.
Z danych statystycznych wynika, że szanse na znalezienie "genetycznego bliźniaka" czyli idealnego dawcy szpiku są jak jeden do miliona. Natomiast w rejonie urodzenia i zamieszkiwania osoby chorej rosną i mogą wynosić nawet 1 do 20 tys..