Radio Białystok | Wiadomości | Leśnicy złożyli odwołanie od decyzji prezydenta Białegostoku ws. planowanej wycinki w Lesie Solnickim
Oceniają, że dokument wydany przez Urząd Miejski w Białymstoku ma błędy formalne i nie jest precyzyjny. Nadleśnictwo Dojlidy złożyło odwołanie od decyzji prezydenta miasta w sprawie planowanej wycinki drzew w Lesie Solnickim przy lotnisku na Krywlanach.
Pismo leśników trafiło do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku.
Miasto oszacowało, że do wykorzystania pełnej długości utwardzonego pasa startowego niezbędne będzie usunięcie przeszkód lotniczych, czyli ok. 15 tysięcy drzew.
Jak tłumaczy rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk, zdaniem Nadleśnictwa Dojlidy, urzędnicy nie zwrócili się o zgodę na to do instytucji odpowiedzialnej za ochronę środowiska.
Zdaniem nadleśnictwa decyzja prezydenta Białegostoku została wydana bez zezwolenia właściwego organu związanego z ochroną przyrody, czyli Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, bądź Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska
- wyjaśnia Jarosław Krawczyk.
W ocenie leśników dokument wydany przez białostocki urząd także nieprecyzyjnie określa, które drzewa mają być wycięte.
Nie jest określona dokładna lokalizacja drzew. Leśnicy byli w terenie i stwierdzili, że takie drzewa przeznaczone do usunięcia nie zostały jeszcze fizycznie wyznaczone, w jakiś sposób zaznaczone. To wszystko powoduje, że na tym terenie trudno będzie prowadzić gospodarkę leśną
- przekonuje Jarosław Krawczyk
I dodaje, że prawdopodobnie nie dokonano precyzyjnego pomiaru drzew, a ich współrzędne wyznaczono na podstawie ogólnodostępnych danych teledetekcyjnych.
Nadleśnictwo Dojlidy zwraca też uwagę, że na terenie przeznaczonym pod wycinkę występują gatunki chronione, które nie zostały uwzględnione w dokumencie.
Według wyliczeń białostockiego magistratu, w Lesie Solnickim trzeba będzie wyciąć ponad 15 tys. drzew, by można było korzystać z pełnej długości pasa startowego. Utwardzony pas o długości 1350 m i szerokości 30 m zbudowało miasto z przeznaczeniem dla małych samolotów, inwestycję wsparł finansowo także samorząd województwa. Budowa zakończyła się we wrześniu 2018 r.