Radio Białystok | Wiadomości | Pomnik żołnierzy 42. Pułku Piechoty powstanie przed Stadionem Miejskim w Białymstoku
Kibice Jagiellonii rozpoczęli publiczną zbiórkę pieniędzy. Na ten cel potrzebują 210 tys. złotych.
O budowie pomnika mówiono podczas wtorkowej (29.09) konferencji prasowej na stadionie przy ul. Słonecznej w Białymstoku.
Żołnierze 42. Pułku Piechoty założyli klub, który 100 lat temu dał początek Jagiellonii. Z tej inicjatywy cieszą się m.in. potomkowie żołnierzy 42. Pułku Piechoty, którzy podkreślają dużą rolę wojskowych w ówczesnych czasach.
- 42. Pułk Piechoty był podstawą kulturalną w Białymstoku. Wszystkie święta, orkiestra, sportowcy, wszyscy brali udział w wydarzeniach, podczas odbywania służby tutaj. Jeżeli zdrówko pomoże, sprawię sobie wielkie nożyce, żeby potem przeciąć taśmę w przyszłym roku w maju, podczas święta pułkowego - żartuje Jerzy Kloza.
Na pomniku pojawią się dwie postaci: Antoni Komendo-Borowski (1912-1984) i Julian Buchcik (1896 - 1940) - wyjaśnia historyk i kustosz Jagiellonii Białystok Jarosław Dunda. Jedna z postaci będzie prezentować historyczny strój sportowy, zaś druga postać mundur galowy 42. Pułku Piechoty.
- Antoni Komendo-Borowski to piłkarz WKS 42. Pułku Piechoty i Jagiellonii, pierwszy białostoczanin, który zagrał w reprezentacji Polski w 1935 roku. Zdobył nawet bramkę w tym spotkaniu z Łotwą. W tym okresie reprezentował już Pogoń Lwów, która wyciągnęła go z Jagiellonii w 1933 roku. Drugą osobą jest Julian Buchcik - oficer i piłkarz WKS 42. PP. W latach 30. pełnił rolę trenera i działacza białostockiej Jagiellonii oraz był założycielem miejscowego OZPN-u. Jest to postać bardzo zasłużona dla białostockiej piłki - tłumaczy Jarosław Dunda.
Kibice liczą, że uda im się uzbierać pieniądze jak najszybciej. Planują, że w maju przyszłego roku - na 101. rocznicę klubu pomnik uda się odsłonić.
Pieniądze można wpłacać m.in. przez specjalną stronę internetową pomnik42pp.pl. Szczegóły są także na facebookowym profilu: Pomnik 42. Pułku Piechoty.