Radio Białystok | Galerie | Sportowcy, działacze i kibice świętują 100-lecie Jagiellonii Białystok - jubileusz z pandemią w tle [zdjęcia, wideo]
Wyjątkowy jubileusz obchodzi Jagiellonia Białystok. Przyjmuje się, że dokładnie 100 lat temu, 30 maja 1920 roku pierwszy mecz zagrała drużyna, która dała początek białostockiemu klubowi.
Z okazji 100-lecia Jagiellonii Białystok o symbolicznej godzinie 19:20 - nawiązującej do daty powstania klubu - na naszej antenie można było usłyszeć hymn Jagiellonii Białystok. Emisja hymnu to jeden z pomysłów na uczczenie 100-lecia Jagiellonii Białystok.
Hymn o 19:20 zabrzmiał też z Ratusza na Rynku Kościuszki, a ulice Białegostoku w tym wyjątkowym dniu są przystrojone w żółto-czerwone flagi. Do tego kibice zachęcali, żeby w ważną dla klubu rocznicę zakładać klubowe barwy, m.in. koszulki czy szaliki.
Szykowane od wielu miesięcy główne uroczystości obchodów 100-lecia klubu są odwołane. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.
Jednak nie oznacza to, że w 100. rocznicę powstania klubu nie było żadnych wydarzeń.
Działacze Jagi wspólnie z przedstawicielami m.in. Urzędu Miejskiego w Białymstoku i Urzędu Marszałkowskiego złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą przy ul. Traugutta w Białymstoku. To tam mieściły się koszary 42. Pułku Piechoty, którego żołnierze dali początek Jagiellonii. Natomiast o 11:00 delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem 42. Pułku w białostockim Zwierzyńcu.
Natomiast w południe władze klubu zaprezentowały okolicznościowy znaczek wydany przez Pocztę Polską.
Natomiast fani Jagi wytyczyli "jagielloński szlak rowerowy", który prowadzi przez miejsca związane z klubem - to m.in. stadion miejski przy ul. Słonecznej, ośrodek treningowy w Starosielcach, siedziba klubu przy ul. Jurowieckiej 21 i pomnik 42. Pułku Piechoty w Zwierzyńcu. Kibice zachęcają, żeby dziś odwiedzić te miejsca.
Najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce
Jagiellonia Białystok to największy i najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej części naszego kraju. Jaga zdobyła Puchar i Superpuchar Polski, a także dwa razy srebrny i raz brązowy medal mistrzostw Polski.
Za datę powstania klubu przyjmuje się maj 1920 roku. Wówczas żołnierze 42. Pułku Piechoty powołali do życia koło sportowe - sekcję piłki nożnej. Pierwszy mecz rozegrano 30 maja 1920 roku, w którym ten zespół wygrał z Kresowcami 5:1.
Na sportowej mapie regionu, jako klub pod tą nazwą, Jagiellonia pojawiła się 27 stycznia 1932 roku wskutek połączenia Wojskowego Klubu Sportowego 42. Pułku Piechoty (piłka nożna, lekkoatletyka) oraz istniejącego od 1927 r. Klubu Sportowego Związku Młodzieży Wiejskiej, gdzie działała sekcja lekkoatletyczna.
A współcześni piłkarze żółto-czerwonych szykują się do pierwszego meczu wznowionych rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy. W niedzielę (31.05) zagrają na wyjeździe z Cracovią. Początek spotkania i naszej radiowej transmisji prosto ze stadionu przy ul. Kałuży w Krakowie o 15:00.