Radio Białystok | Wiadomości | Pacjenci mają problem z dostaniem się do lekarzy rodzinnych - wynika z raportu NFZ
Oficjalnych skarg nie ma zbyt wiele, ale jest mnóstwo anonimowych sygnałów o nieprawidłowościach w dostępie do lekarzy.
Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia stworzył tak zwany "czarny ranking" placówek, na które w czasie pandemii najczęściej skarżyli się pacjenci. To 10 podmiotów leczniczych, w tym 8 przychodni rodzinnych z regionu.
Główne sygnały od pacjentów dotyczyły problemów z dostaniem się do lekarza – albo nie było możliwości dodzwonienia się do przychodni, albo pacjentom udzielano jedynie pomocy przez telefon – mówi zastępca dyrektora podlaskiego oddziału NFZ Agata Dyszkiewicz.
Tymczasem jak wynika z raportów lekarzy rodzinnych, od czerwca do sierpnia porady telefoniczne stanowiły 17 procent wszystkich wizyt w przychodniach.
NFZ nie podaje listy placówek, w przypadku których otrzymywano najwięcej sygnałów od niezadowolonych pacjentów. Jak podaje biuro prasowe centrali funduszu, do tej pory sprawdzono ponad 8 tysięcy placówek w całej Polsce, po czym do szczegółowych kontroli wytypowano 56. Okazuje się, że z powodu braku dostępności do lekarzy rodzinnych, wiele szpitalnych oddziałów ratunkowych zaczęło przyjmować znacznie więcej pacjentów, którzy wymagali podstawowej opieki lekarskiej.
Zdaniem lekarza rodzinnego pokonał zakażenie koronawirusem, choć prywatny test nadal wykazuje jego obecność. Jeden z naszych słuchaczy obawia się, że po przejściu Covid-19 nadal może stanowić zagrożenie dla innych.
Zmieniają się zasady walki z pandemią. Większą rolę mają teraz spełniać lekarze rodzinni, będą m.in. kierować na testy.
Wielu z nich obawia się, że przychodnie staną się miejscami zakażeń. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, tylko kiedy u pacjenta jednocześnie wystąpi: gorączka, kaszel, duszności oraz zaburzenia węchu i smaku zlecenie na wykonanie wymazu można będzie zrobić zdalnie. W pozostałych przypadkach pacjent musi pojawić się w gabinecie.
Ministerstwo Zdrowia po rozmowach z przedstawicielami lekarzy rodzinnych zdecydowało się zmodyfikować strategię walki z COVID-19. Lekarze POZ będą mogli w najbardziej oczywistych sytuacjach skierować na testy w kierunku COVID-19 na etapie teleporad, bez osobistego badania.