Radio Białystok | Wiadomości | Szkoła podczas pandemii: zachowanie dystansu i dezynfekcja
W szkole, gdzie jest mniej uczniów, łatwiej jest zachować dystans między nimi w czasie dojazdów gimbusem i w trakcie zajęć - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabielu koło Kolna Ewa Lipnicka.
W związku z pandemią koronawirusa nie ma obowiązku zajmowania co drugiego miejsca w szkolnym autobusie, ale w przypadku tej szkoły ta zasada jest stosowana. Dystans zachowywany jest też w czasie zajęć lekcyjnych i przerw.
Dowożonych mamy około 18 uczniów. W autobusie możemy zajmować co drugie miejsce. Każda klasa jest przyporządkowana do swojej sali lekcyjnej. Każdy uczeń ma swoją ławeczkę. Sale są podczas przerw wietrzone. Na korytarzach też mamy dosyć dużą powierzchnię. Ilość uczniów pozwala nam na zachowanie tego dystansu. Szkoła podzielona jest na trzy strefy. Jeżeli chodzi o przerwy międzylekcyjne to każda klasa jest przyporządkowana do odpowiedniej strefy
- mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Zabielu koło Kolna Ewa Lipnicka.
Poza tym opiekunka i kierowca w szkolnym autobusie pilnują przestrzegania zasad sanitarnych.
Kierowca, opiekunka i uczniowie są zobowiązani do zasłaniania nosa i ust. Przy wsiadaniu do autobusu uczniowie zobowiązani są do zachowania dystansu w odległości około półtora metra. Przy wsiadaniu do autobusu każdemu uczniowi opiekunka dezynfekuje ręce. Uczniowie zajmują kolejne miejsca w autobusie, zaczynając od ostatnich. Kierowca przynajmniej dwa razy dziennie dezynfekuje powierzchnie twarde w autobusie tj. szyby, podłogi, poręcze
- dodaje Ewa Lipnicka.
W Szkole Podstawowej w Zabielu uczy się 65 uczniów.
Nauczyciele obawiają się zakażenia koronawirusem, chaosu, zatłoczonych sal, dodatkowych obowiązków, a także presji ze strony rodziców - wynika z sondażu Fundacji Ja, Nauczyciel dotyczącego powrotu do szkół w czasie epidemii. Aby poczuć się bezpieczniej, oczekują m.in. mniej licznych klas.
"Wymuszone są one przez pandemię" - mówi tak o wprowadzonych zmianach dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 Agnieszka Krokos.
Dla 4,6 mln uczniów we wtorek (1.09) rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w szkole zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.
Około 140 tysięcy uczniów i 30 tysięcy przedszkolaków rozpoczyna we wtorek (01.09) w województwie podlaskim nowy rok szkolny.
Wszyscy chętni pracownicy miejskich placówek oświatowych będą mogli skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie - taką decyzję podjęły władze Białegostoku w ramach przygotowań do nowego roku szkolnego. Koszt takich szczepień dla budżetu miasta szacują na 250 tys. zł.