Radio Białystok | Wiadomości | Kolejne białostockie budynki w rejestrze zabytków
Cztery białostockie budynki trafiły do rejestru zabytków. To kamienice przy ul. Lipowej 1 i Rynek Kościuszki 17 oraz domy przy ul. Świętojańskiej 17/1 i Bema 5.
Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków profesor Małgorzata Dajnowicz podkreśla, że kamienica przy ul. Lipowej 1 i kamienice usytuowane przy Rynku Kościuszki zostały włączone do wojewódzkiej ewidencji zabytków ze względu na "wartości artystyczne wynikające z bogatej, różnorodnej dekoracji elewacji i historyczne - związane z działalnością wybitnego architekta pracującego przy powojennej odbudowie miasta - Stanisława Bukowskiego".
Dom przy ul. Świętojańskiej 17/1 to, jak podkreśla prof. Małgorzata Dajnowicz, przykład wznoszonych w latach 30. XX wieku jednorodzinnych domów. "Powszechny stał się model modernistycznej willi, której nowoczesny wygląd utożsamiano z postępem i rozwojem miasta."
Dom mieszkalny przy ul. Bema 5 w Białymstoku przetrwał działania wojenne. Mieszkali tam Julia i Grzegorz Rolederowie. A przedstawiciele tego rodu zapisali się w historii miasta ze względu na posiadany spory obszar gruntów, który z czasem zaczęto dzielić na mniejsze działki właśnie w tej części Białegostoku już od początków XIX wieku. Obecna nieruchomość przy ul. Bema 5 jest częścią dawnych rolederowskich gruntów, zatem można mówić o ciągłości własności mieszkaniowej przez kilkaset lat.
To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów drewnianej architektury w Białymstoku. Dom mieszkalny z ul. Złotej 7 trafił do rejestru zabytków.
To pierwszy obiekt ruchomy z cmentarza farnego w Białymstoku, wpisany do rejestru zabytków.
Wojskowe przedmioty: rewolwer i lornetka znalezione podczas prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku trafią do Muzeum Wojska. Muzeum podkreśla, że przedmioty znalezione w ten sposób są ważne w kolekcji, bo mówią o wojennej historii regionu. Apeluje o przekazywanie informacji o znaleziskach.
2 300 świątyń, pałaców, czy kamienic wpisanych do rejestru zabytków, prawie 9 tysięcy zabytkowych obiektów archeologicznych. Tak w statystykach wygląda nasz region jeśli chodzi o zabytki.
Jeden z najbardziej charakterystycznych białostockich drewnianych domów z dwudziestolecia międzywojennego trafił do rejestru zabytków.
Są to ikony malowane na desce technikami olejnymi: ikona - Salvator Mundi oraz ikona - Św. Eliasz Prorok i Maria Egipcjanka oraz temperą: ikona - Dwanaście Świąt.
Odkrycie archeologiczne w Łomży. Podczas przebudowy ul. Rządowej robotnicy natrafili na część kamiennych fundamentów budynku. To prawdopodobnie pozostałości dawnego Hotelu Polskiego - mówi wojewódzka konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz.
To kolejny stary budynek, który zniknął z krajobrazu białostockiej dzielnicy Bojary. Prywatny właściciel wyburzył murowany dom z lat 30. ubiegłego wieku.
To jeden z niewielu, dobrze zachowanych budynków z czerwonej cegły w Białymstoku. Placówka Poczty Polskiej przy ul. Warszawskiej będzie wpisana do rejestru zabytków.