Radio Białystok | Wiadomości | Władze Białegostoku będą starać się o pieniądze na walkę z podtopieniami po ulewnych deszczach
Te działania mają zapobiegać podtopieniom w różnych częściach Białegostoku w czasie ulewnych opadów.
Władze miasta będą starać się o 10 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Żeby było to jednak możliwe potrzebna była zgoda radnych i takiej w poniedziałek (24.08) udzielili.
Chodzi o projekt „Rozwój systemu gospodarowania wodami opadowymi na terenie Białegostoku”, czyli m.in. o zabezpieczenie i zwiększenie odporności na klęski żywiołowe.
A wśród działań zaplanowano m.in. budowę kanalizacji deszczowej w ulicach: Zaułek Podlaski, Depowej i Sławińskiego. Część prac jest już w trakcie realizacji, co nie przeszkadza w staraniu się o wsparcie. W planach jest też budowa zbiornika retencyjnego na Krywlanach w rejonie Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, by w razie ulewnych opadów chronić okoliczne tereny przed zalaniem.
Koszt prac ujętych w projekcie to 15 milionów złotych. Dofinansowanie, o jakie można się starać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 10 milionów złotych.
W północnej i centralnej części województwa podlaskiego występowały burze z porywami wiatru do ok. 90 km/h, opadami deszczu i lokalnie gradu. Najwięcej wody spadło w Białymstoku - ponad 40 litrów na metr kwadratowy. Do 22:00 spodziewane są burze w południowej części województwa podlaskiego.
Radni Białegostoku przyjęli w poniedziałek (29.05) stanowisko w sprawie zobowiązania prezydenta miasta do podjęcia takich działań, by w przyszłości można było zapobiec "cyklicznemu zalewaniu miasta w sytuacji wystąpienia obfitych opadów deszczu".
Sparaliżowany ruch na drogach, brak prądu, zalane piwnice i garaże. To skutki ulewy, która przeszła nad regionem. Najwięcej szkód było w Białymstoku.