Radio Białystok | Wiadomości | Obrony online mało popularne wśród studentów podlaskich uczelni
Pomimo że w tym roku z powodu pandemii możliwe są obrony prac dyplomowych w formie zdalnej, to na zdobycie dyplomu online zdecydowało się niewielu studentów podlaskich uczelni.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Obrony online wiążą się z dodatkowym stresem
Na Politechnice Białostockiej na 501 obron prac dyplomowych, tylko 63 odbyły się w formie zdalnej. Na niektórych wydziałach Uniwersytetu w Białymstoku tę formę egzaminu wybrał co 5 student.
Najczęściej studenci, którzy wybierają obrony zdalne, mówią o problemach z dojazdem, ponieważ większość z nich nie mieszka w Białymstoku.
Najczęstsza motywacja przy wnioskach o obronę zdalną dotyczy pobytu za granicą, względów zdrowotnych i obaw z tym związanych, albo trudności związanych z przyjazdem do Białegostoku, bo przecież bardzo wielu naszych studentów nie mieszka tu stałe
– informuje rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku Katarzyna Dziedzik.
Obrony online wiążą się z dodatkowym stresem. Studenci obawiają się, że ich sprzęt nie zadziała albo niespodziewanie zerwie się łącze internetowe.
Tęsknota za "normalnym studiowaniem"
Najwięcej tego typu egzaminów przeprowadzanych jest stacjonarnie, z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Pomieszczenia są dezynfekowane, uczestnicy obrony muszą nosić maseczki, a niekiedy również i rękawiczki, musi też być zachowany wymagany dystans pomiędzy egzaminatorem i egzaminowanym.
Jak przyznają pytani przez nas studenci, większość z nich zdecydowała się na obronę w trybie stacjonarnym z tęsknoty za tym, aby chociaż na samym końcu doświadczyć jeszcze "normalnego" studiowania oraz móc pożegnać się z wykładowcami, z którymi spędziło się kilka lat w murach uczelni.
Wszyscy potrzebujemy tego bezpośredniego kontaktu i tak mi się wydaję, że spotkanie, chociażby na chwilę, przywraca nam wspomnienia klasycznego studiowania i to pożegnanie z uczelnią też wtedy jest trochę mniej administracyjne, ma bardziej ludzki wymiar
– mówi prodziekan ds. studenckich Politechniki Białostockiej dr Małgorzata A. Lelusz.
Studentom, którzy nie mają odpowiedniego sprzętu i Internetu, podlaskie uczelnie mogą udostępnić pracownie komputerowe na czas obron zdalnych na terenie uczelni.
Pierwsza część to zadany rysunek, druga – ilustracja z wyobraźni. Mimo trwającej epidemii ponad setka kandydatów na studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej przystępuje do egzaminów wstępnych.
Duże zainteresowanie studiami na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. Po zakończonej rekrutacji jest niemal trzech kandydatów na jedno miejsce. Zapisy na pozostałe wydziały trwają jeszcze do czwartku (13.08).
Pytani przez nas białostoccy studenci przyznają, że pomimo pandemii nie mają wielu problemów ze znalezieniem pracy. W wakacje najczęściej dorabiają w gastronomii i obsłudze klienta. Z ich zatrudnienia chętnie korzystają pracodawcy, ponieważ zatrudniając ich, nie muszą odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne.
Ta współpraca ma przynieść korzyści szkole, uczelni, ale przede wszystkim uczniom. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Liceum INFOTECH podpisały umowę. List intencyjny zakłada między innymi wymianę kadr i doświadczeń.
Po raz pierwszy w historii uczelni o to stanowisko ubiegały się dwie kobiety.
Rekordowe zainteresowanie stypendiami dla studentów z zagranicy, chcących się uczyć w Polsce, odnotowała Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Mimo epidemii koronawirusa żacy złożyli w niektórych programach kilka razy więcej podań, niż w roku ub.
Po raz pierwszy w 70-letniej historii Politechniki Białostockiej o fotel rektora powalczą dwie kobiety.
Z ponad tygodniowym opóźnieniem spowodowanym przesunięciem matur Uniwersytet w Białymstoku rozpoczyna rekrutację na studia. Zainteresowani mogą się już zapisywać w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów.