Radio Białystok | Wiadomości | Uniwersytet Medyczny i INFOTECH podpisały list intencyjny o współpracy
Ta współpraca ma przynieść korzyści szkole, uczelni, ale przede wszystkim uczniom. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Liceum INFOTECH podpisały umowę. List intencyjny zakłada między innymi wymianę kadr i doświadczeń.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Białostockie Liceum INFOTECH chce otworzyć dwie klasy, w których uczniowie oprócz nauczania w ramach podstawy programowej, będą zdobywać wiedzę związaną z medycyną. Pracownicy uczelni mają pomagać w kształceniu.
"Bardzo byśmy chcieli, aby pracownicy uniwersytetu wpływali realnie na treści nauczania. Chcemy, żeby młodzież zdała maturę na jak najwyższym poziomie i nie miała później problemu z dostaniem się na studia" - tłumaczy dyrektor liceum Katarzyna Kaczyńska.
Uczniowie mają pogłębiać wiedzę na seminariach, wykładach i warsztatach np. z biochemii, biofizyki, czy biologii - poza podstawą programową. Licealiści będą też zapraszani na zajęcia do laboratoriów naukowych czy nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznych, gdzie na fantomach uczą się studenci pierwszych lat medycyny.
Dzięki tej współpracy na studia na Uniwersytet Medyczny w Białymstoku mają trafiać dobrze przygotowani uczniowie, ale to nie jedyna korzyść dla uczelni.
"Mam nadzieję, że wartością dodaną będzie pomoc ze strony informatyczno-programistycznej. Na przykład dowiemy się, co możemy poprawić na naszych platformach e-learningowych" - podkreśla prorektor ds. Kształcenia prof. Adrian Chabowski.
Uczelnia i szkoła mają też wspólnie pracować nad sztuczną inteligencją w medycynie.
Liceum INFOTECH prowadzi rekrutacje do klas na cztery specjalizacje w innowacyjnej formule. Młodzież będzie je wybierać po pierwszej klasie. Do wyboru będą: medycyna, prawo, biznes i media cyfrowe. Szkoła prowadzi także technikum programistyczne.
Dwie podlaskie uczenie otrzymają dotacje na doskonalenie kompetencji doktorantów i kadry naukowej przy współpracy międzynarodowej. Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny zdobyły granty Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
To pierwsza taka szkoła w regionie – w Białymstoku powstało Technikum Programistyczne INFOTECH. Naukę w szkole rozpoczęło 110 uczniów, którzy przez 5 lat kształcić się będą w niezwykle popularnym zawodzie.
Prawie 1 mln 300 tys. zł dostało Technikum Programistyczne INFOTECH w Białymstoku z Regionalnego Programu Operacyjnego.
Intensyfikacja współpracy nauki z biznesem i wdrażanie efektów badan do gospodarki – to priorytetowy cel działań powołanej Rady Uczelni Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Pełzak rehabilitacyjny, elektroniczna przypominajka czy preparat roślinny do zwalczania groźniej choroby pszczół – to 3 z 26 prac przedwdrożeniowych jakie udało się zrealizować na trzech białostockich uczelniach działających we wspólnym projekcie. Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku i Uniwersytet w Białymstoku od dwóch lat prowadzą Inkubator Innowacyjności+.