Radio Białystok | Wiadomości | Wkrótce 75. rocznica Obławy Augustowskiej
Spotkanie edukacyjne, rajd rowerowy, wspólna modlitwa oraz koncert - to wydarzenia, które w tym roku upamiętnią kolejną rocznicę Obławy Augustowskiej.
Cały cykl już w najbliższy piątek (10.07) o godz. 18:00 zapoczątkuje spotkanie popularyzatorskie w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Giby.
O tym, co będzie działo się później opowiada jeden z organizatorów, przedstawiciel Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej Marcin Kuklewicz.
- 11 lipca odbędzie się rajd rowerowy szlakiem ofiar Obławy Augustowskiej. Rozpoczęcie rajdu na placu przy Szkole Podstawowej w Gibach. Trasa wytyczona jest w stronę miejscowości Rygol. 12 lipca o godzinie 12:00 na Wzgórzu Krzyży, czyli tzw. Gibiańskiej Golgocie, będzie miała miejsce modlitwa i zapalenie zniczy. Czwartym punktem obchodów jest wieczornica - koncert w hołdzie ofiar Obławy Augustowskiej. Rozpoczęcie 18 lipca o godz. 19:00, również na Wzgórzu Krzyży - mówi Marcin Kuklewicz.
Natomiast główne obchody 75. rocznicy Obławy Augustowskiej zaplanowano na niedzielę 19 lipca. Jak co roku rozpoczną się one plenerową mszą święta. Początek o godz. 11:00.
Marcin Kuklewicz dodaje, że organizatorom zależało na tym, aby tegoroczna formuła obchodów była atrakcyjna dla młodych ludzi.
- Staramy się dotrzeć do wielu pokoleń - przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Pomyśleliśmy, że rajd, koncert i spotkanie edukacyjne, to dobry pomysł na przybliżenie historii. Program jest w tym roku na pewno bogatszy. Ludzie chcą wiedzieć coraz więcej na temat obławy. Jeśli nam - organizatorom udaje się zachęcić młodzież do udziału w tych wydarzeniach, to jest to bardzo krzepiące - dodaje Kuklewicz.
75. rocznica Obławy Augustowskiej odbywa się pod patronatem narodowym prezydenta RP Andrzeja Dudy i honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego oraz posła Jarosława Zielińskiego.
Na wzgórzu w Gibach robotnicy ustawili w sobotę (14.12) nowy 10-metrowy krzyż poświęcony ofiarom obławy augustowskiej. Stary, częściowo spróchniały został wcześniej zdemontowany i stanie w innym miejscu.
Chcą, aby Ratusz oznaczył torowisko, skąd odjeżdżały wagony z zesłańcami. Urzędnicy zapowiadają, że miejsce pamięci powstanie, ale dopiero po remoncie budynku.
W Augustowie odsłonięto pomnik ofiar Obławy Augustowskiej. Uroczystości poprzedziły odśpiewanie hymnu państwowego, słowo historyczne, apel pamięci oraz Nabożeństwo Słowa Bożego. Pomnik - około trzymetrowa konstrukcja z brązu - jest na rondzie NSZZ Solidarność.
Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, obchodzono w niedzielę (21.07) 74. rocznicę największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Obława nazywana jest również małym Katyniem.
Uczniowie klas noszących imię Anieli Wysockiej — łączniczki Armii Krajowej, 17-letniej ofiary obławy augustowskiej, nie mogli obejrzeć na scenie Suwalskiego Ośrodka Kultury spektaklu opowiadającego o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 roku.
Organizatorzy suwalskiej premiery spektaklu "Obława" uniemożliwili zabranie głosu ks. Stanisławowi Wysockiemu, prezesowi Związku Pamięci Obławy Augustowskiej.
Na taki spektakl czekaliśmy, podkreślali widzowie. Wczoraj wieczorem (10.03), w Suwalskim Ośrodku Kultury, pokazano „Obławę” w wykonaniu aktorów z Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.