Radio Białystok | Wiadomości | Stara Plebania w Łomży zabytkiem
Budynek Starej Plebanii przy ulicy Sadowej w Łomży został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Jego początki sięgają XVI wieku, kiedy powstał jako plebania parafii pw. Św. Michała Archanioła (katedralna). W latach dwudziestych XX w. po powołaniu diecezji łomżyńskiej obiekt został przebudowany i stał się pierwszą siedzibą kurii diecezjalnej, a w latach siedemdziesiątych, po generalnym remoncie i kolejnej przebudowie - stał się domem rekolekcyjnym.
Obecnie to dwukondygnacyjny budynek z poddaszem zbudowany na planie odwróconej litery „L” ze współczesnymi elewacjami.
Mieści się niedaleko katedry, w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Biskupiego.
Półkoliste gzymsy nad oknami i oryginalna cegła pod tynkiem. Takie detale architektoniczne odkryto podczas remontu XIX-wiecznej bożnicy w Suchowoli. Budynek ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Wojskowe przedmioty: rewolwer i lornetka znalezione podczas prac budowlanych na jednej z posesji w Białymstoku trafią do Muzeum Wojska. Muzeum podkreśla, że przedmioty znalezione w ten sposób są ważne w kolekcji, bo mówią o wojennej historii regionu. Apeluje o przekazywanie informacji o znaleziskach.
Dom Kultury Muzułmańskiej w Białymstoku został włączony do wojewódzkiej ewidencji zabytków. W ocenie służb konserwatorskich, w tej sytuacji bez dodatkowych uzgodnień i nowego pozwolenia na budowę nie powinna być realizowana obecna modernizacja obiektu.
Ponad 2,2 mln zł zostanie w 2020 r. przeznaczonych w Podlaskiem na inwestycje związane z ochroną zabytków - poinformowała we wtorek (4.02) na konferencji prasowej wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz. Wnioski można składać do 28 lutego.
Unikalne 22 grodziska obronne sprzed ok. 2,5 tys. lat, tzw. dolinne, czyli znajdujące się w dolinach rzek, zlokalizowali w Podlaskiem archeolodzy z Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Odkrycie było możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.
Jakie były okoliczności zburzenia 90-letniej, zabytkowej kamienicy na białostockich Bojarach? Może to wyjaśnić kontrola prowadzona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.