Radio Białystok | Wiadomości | Podczas prac remontowych w dawnej bożnicy w Suchowoli odkryto półkoliste gzymsy i oryginalną cegłę
Półkoliste gzymsy nad oknami i oryginalna cegła pod tynkiem. Takie detale architektoniczne odkryto podczas remontu XIX-wiecznej bożnicy w Suchowoli. Budynek ujęty jest w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Teraz trwają prace nad zamiennym projektem budowlanym bożnicy w Suchowoli.
- Podczas prac budowlanych zostały odkryte nowe elementy, które nie były przewidziane w projekcie. W związku z tym, po oględzinach stwierdziliśmy, że niezbędny będzie projekt zamienny, uwzględniający XIX-wieczne elementy - zwłaszcza bardzo interesująca wewnątrz, oryginalna, pierwotna cegła. Jej elementy zostaną, jak sądzę zachowane, a także półkoliste gzymsy charakterystyczne dla synagogi - mówi podlaski konserwator zabytków - prof. Małgorzata Dajnowicz.
Prace remontowe XIX-wiecznej dawnej bożnicy prowadzi Starostwo Powiatowe w Sokółce. Na termomodernizację budynku otrzymało dofinansowanie z urzędu marszałkowskiego. Jak mówi starosta Piotr Rećko, w obecnej sytuacji konieczne jest naniesienie zmian projektowych.
- Kiedy przystępowaliśmy do przygotowania projektu, próbowaliśmy odnaleźć zdjęcia z tamtego okresu. Te zdjęcia nie były jasne. Po zdjęciu tynku okazało się, że po pierwsze są cudne cegły z tamtego okresu, ale przede wszystkim łuki. Wszyscy jesteśmy zgodni, że te cegły i łuki muszą zostać. Pomimo tego ryzyka, które niesie za sobą projekt unijny, chcemy pozostawić te elementy widoczne, żeby oddać ducha tamtego czasu - dodaje Piotr Rećko.
Murowaną bożnicę przy ul. Augustowskiej w Suchowoli wzniesiono w połowie XIX wieku. W czasie okupacji radzieckiej służyła jako skład siana i owsa. Po zakończeniu II wojny światowej gmach zaadaptowano na potrzeby Liceum.
Po zakończeniu prac remontowych, w budynku ma powstać zakład aktywizacji zawodowej.