Radio Białystok | Wiadomości | Wybory uzupełniające w trzech podlaskich gminach
W każdej trzeba wybrać po jednym radnym, bo ich poprzednicy z różnych powodów nie pełnią już swoich funkcji.
Głosowanie trwa w gminie Giby (w powiecie sejneńskim), a także w Czeremsze (w powiecie hajnowskim) i Rudce (w powiecie bielskim).
Jak mówi dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego - Marek Rybnik - to już trzecie podejście do przeprowadzenia tych wyborów, poprzednie nie mogły się odbyć m.in. dlatego, że były ograniczenia w poruszaniu się. Teraz już ich nie ma, ale w związku z tym, że nadal mamy stan epidemii, to w lokalach wyborczych zachowane będą wszelkie środki ostrożności.
Przestrzegana musi być odległość dwóch metrów między osobami. Ponadto zarówno członkowie komisji, jak i głosujący muszą być w maseczkach i rękawiczkach, dostępny musi być też płyn dezynfekujący.
Wybory odbywają się z zachowaniem obostrzeń związanych z epidemią. W każdej gminie wybierany jest jeden radny, by uzupełnić skład rady gminy.
Gmina Czeremcha
W gminie Czeremcha działa jedna obwodowa komisja wyborcza. O mandat radnego ubiegają się trzy kandydatki zgłoszone przez lokalne komitety wyborcze. Uprawnionych do głosowania jest ok. 200 osób.
Członkowie komisji wyborczej w Czeremsze są wyposażeni w maseczki i rękawice ochronne. Wyborcy (w maseczkach) dostają jednorazowe rękawiczki i jednorazowe długopisy, są środki odkażające. Po każdym oddaniu głosu przez wyborcę, dezynfekowana jest urna wyborcza oraz stolik, gdzie wyborca oddawał głos.
Gmina Rudka
Jedna komisja działa również w gminie Rudka. Z analizy informacji wyborczych w Biuletynie Informacji Publicznej gminy wynika, że również o mandat radnego ubiega się troje kandydatów z lokalnych komitetów wyborczych.
Gmina Giby
Jednorazowe długopisy, komisja wyborcza w maseczkach oraz dezynfekowana po każdym głosującym urna. Tak wyglądają wybory uzupełniające do rady gminy Giby, które dziś (26.04) odbywają się we wsi Zelwa.
Zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Gibach Przemysław Krzywicki relacjonuje, że przed lokalem wyborczym nie ma kolejki, ale od rana głos oddało, już kilkadziesiąt osób.
Koordynujący przebieg wyborów urzędnik podkreśla też, że w związku z epidemią koronawirusa zastosowano szczególne środki ostrożności.
- Przygotowane są płyny dezynfekujące i rękawiczki. Komisja posiada maseczki. Są też długopisy jednorazowe, a wyborcy do lokalu wpuszczani są pojedynczo. Po każdym glosującym spryskujemy środkiem dezynfekujący wlot do urny oraz miejsce odosobnienia, gdzie podejmował decyzję.
Mieszkańcy wsi Budwieć, Stanowisko i Zelwa udają się do urn, bo w grudniu z mandatu zrezygnował Krystian Sołdrzyński. Radny, który w tamtejszym samorządzie był jednoosobową opozycją, swoją decyzję tłumaczył powodami osobistymi.
Głosowanie rozpoczęło się o 7:00 i potrwa do 21:00.