Radio Białystok | Wiadomości | Spadają ceny skupu mleka - zakłady mleczarskie sprowadzają je z zagranicy
autor: Michał Buraczewski
Chociaż nie widać tego w sklepach, ceny skupu mleka spadają. Cierpią na tym rolnicy, tymczasem zakłady mleczarskie sprowadzają surowiec z zagranicy.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na swojej stronie internetowej opublikowało listę 15 firm i spółdzielni z Polski, których gospodarczy patriotyzm - zdaniem resortu - budzi wątpliwości. Wśród nich są także mleczarnie z województwa podlaskiego.
W interesie tych wszystkich, którym na sercu leży wspieranie polskiej gospodarki - tak opublikowanie listy uzasadnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Na liście 15 zakładów, które kupują mleko za granicą, jest między innymi Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy. Od początku roku do końca marca kupiła ponad 1,4 mln litrów mleka z Litwy. Ponad drugie tyle sprowadził zakład tej spółdzielni w Ostrołęce w województwie mazowieckim.
Prawie 1,5 mln litrów, także z Litwy, sprowadził suwalski zakład Laktopol. 1,2 mln litrów mleka ze Słowacji sprowadził oddział wysokomazowieckiej Mlekovity z Sanoka (woj. podkarpackie).
Lista jest na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort podkreśla, że zakłady nie łamią prawa. Wskazuje, że mleczarnie sprowadzając surowiec z zagranicy ograniczają tym samym zakupy od polskich rolników.
Z mieszanymi uczuciami wyszli z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podlascy rolnicy związani ze Spółdzielnią Mleczarską "Bielmlek" w Bielsku Podlaskim.
Rolnicy protestują w poniedziałek (13.01) przed siedzibą spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim. To w związku z planami ogłoszenia jej upadłości, która miałaby nastąpić w ciągu najbliższych dni. Taką informację mają rolnicy.
Najlepsze podlaskie produkty, inwestycje, odkrycia, ciekawe wydarzenia kulturalne bądź społeczne, ale też innowacyjne rozwiązania w przemyśle będą wybrane w rozpoczętej właśnie 16. edycji konkursu Podlaska Marka. Zgłoszenia można przesyłać do 22 stycznia.