Radio Białystok | Wiadomości | Zapytaliśmy białostoczan - co robią, aby chronić środowisko?
autor: Marcelina Markowska
Niektóre kawiarnie i restauracje powoli wycofują się z m.in. z plastikowych słomek i sztućców. Wszystko to z powodu tzw. dyrektywny plastikowej, która zacznie obowiązywać już za niecałe dwa lata w Unii Europejskiej.
Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.
Część produktów objętych ustawą będzie zakazana, dotyczy to m.in. plastikowych słomek, czy patyczków higienicznych. Te działania mają pomóc w ochronie mórz i oceanów.
Nowe reguły zaczną obowiązywać od wiosny 2021 r. Do tego czasu państwa członkowskie, w tym Polska, mają czas na jej obowiązkowe wdrożenie.
- Ratujmy planetę i ludzkość, powstrzymajmy globalne ocieplenie - coraz częściej słyszymy takie hasła. Młodzież organizuje strajki klimatyczne, naukowcy alarmują, że już za 50 lat świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Żeby temu zapobiec potrzebne są działania decydentów na całym świecie. A my zapytaliśmy białostoczan - co robią, aby chronić środowisko?
Wiele obszarów w rolnictwie jest objętych surowymi normami ekologicznymi. Dotyczy to zarówno stosowania środków chemicznych, paliw, nawozów organicznych wytwarzanych w gospodarstwach, jak i odpowiedniego ich użycia w określonym czasie- wyjaśnia Waldemar Bobin-kierownik ODR w Sejnach.
Ta akcja ma integrować i rozwijać świadomość ekologiczną mieszkańców. W Siemiatyczach w niedzielę (22.09) finał dwóch międzynarodowych kampanii proekologicznych: Dnia bez Samochodu oraz Sprzątania Świata.
Boją się, że będzie wyciętych około 30 hektarów Lasu Turczyńskiego, a w jego miejscu powstanie cmentarz i związana z nim infrastruktura.
Chcą, by rząd oficjalnie ogłosił stan kryzysu klimatycznego i wprowadził do szkół obowiązkową edukację ekologiczną.